Jump to content

Doom Metalin Başlangıcı ve Gelişimi

EmilioDeCarro

Önerilen Mesajlar

Doom Metal aslında son 10 senedir popüler bir tür gibi görünmesine rağmen ilk örneğini taa 1969 yılında Black Sabbath'la vermiştir. Hatta ilk albümün ilk şarkısı ki bence ilk heavy metal albümüdür Black Sabbath'ın self-tittled albümü ( ayın13. de ve cuma günü piyasaya sürülmüştür. Daha sonraki Paranoid albümünde de doom örnekleri vermiştir.

Müzik yavaş kasvetli ve groovy rifflerle bezelidir.

Daha sonra bu etkiyle ikinci akım 80 lerin ortalarına doğru Amerikadan geldi önemli temsilcileri Saint Vitus ve Trouble ile geldi. Yakın zamanında ise İsveç'ten bu müziğin kilit gruplarından Candlemass çıktı. Epicus Doomicus Metallicus la bu müziğe adlarını verdikleri söylenir ama bence isim Black Sabbath'ın Hand Of Doom'undan gelmedir. Bu arada zaman zaman Celtic Frost ( Necromantical Screams ), Overkill ( Skullkrusher ) bu türde şarkılar yapmışlardır.

90'ların başlarında Amerikada Eye Hate God, Sleep gibi gruplar groove ağırlıklı doom yaparken ingiltere'de Black Sabbath'ın şehri Birmingham'da Lee Dorian ( Naplam Death solisti ) Acid Reign elemanlarıyla Cathedral'i kurdu.

Daha sonra My Dying Bride,Anathema ve Paradise Lost albümlerini çıkartmaya başladı ve gerisini çoğunuz biliyorsunuz. İlk örnekler As The Flower Withers'la My Dying Bride, Crestfallen'la Anathema ve Gothic, Shades of God'la Paradise Lost'tan geldi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

"Doom Metal" diye birşey yok yani bence bu ayrı bir kavram.Çünkü metal desem değil,rock desem değil yani başka birşey ya.Ben "Doom müzik" demeyi tercih ediyorum.He "Doom Metal" diye geçer,öyledir doğru ama benim için çok daha farklı ve anlatmaya çalıştım :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...