Jump to content

Ölümden Korkuyor Musunuz?

matyas

Önerilen Mesajlar

valla kaan ında dedigi gibi korkmuyorum diyeni anlamıyorum anlamıcamda ölene kadar :)

birgun butun bu güzelliklerin bitecegi ve kim ne derse desin sonunun ne oldugunu, ölumden sonra nereye gidilecegini(eger gidilecekse tabii) bilmeden hayattan kopmaktan sevdiklerinden ayrılmaktan korkmayan insan kendini dinin guzel vecizeleriyle avutan insandır...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bence ölümü düşünmek gerekir.yoksa bizim hayvanlardan ne farkımız kalır?

yemek ye,su iç,işe git,okula git,tekrar eve gel vs.....

insanoğlunu belirli kalıpların içine sıkıştırmak insanın kendine yapabileceği en büyük hakarettir :wallbash:

kaldı ki insanın hayvandan tek farkı akıl veya düşünme yeteneği değildir

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben Ölmekten korkmuyorum geride hiçbirşey bırakmadan gitmekten korkuyorum yani insanın geride hatırlanacak birşeyler bırakması gerekir benim fikrim bu hepimiz öleceğiz ama önemli olan nasıl öldüğümüz değil ölmeden önce neler yaptığımızdır çünkü herkes bunların hesaplarını öldükten sonra verecek...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ölümden sonra yaşanacak hayatın daha güzel olduğunu düşündüğüm için ölümden hiç korkmuyorum ama sevdiklerinden kopmak zor olacağı için düşündürebilir bu yüzden rocio ya katılıyorum bir gün gidebilme ihtimalini göz önünde bulundırarak kimseyi hayatımın merkezine koymuyorum hep bir gün çıkıp gidecekelrini kabullenmeye çalışı :( yorum acı ama gerçek

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yunus emre şöyle der:aşıklar ölmez ölen hayvandır

yine yunus emre hayatı şöyle tanımlar:ana rahminden çıktık pazara,bir kefen alıp döndük mezara

mevlana ise:ölüm,aşıkların gerdek gecesidir

peki buna rağmen insan neden ölümden korkar?

veya

ölümden biz değilde insan nefsi mi korkar?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yok birine bel baglamamk yok hayatın merkezine koymamak arkadaslar bunlar sadece kendini avutmak için sarfedilen laflar.. kimse yasamadan bilemez ölumden korkmama gibi birşey yoktur kendinizi avutmayın.. doktor size dese 1 ay ömrunuz kaldı ne diceksin doktor bey ben ölumden korkmuyorum gel sunu 15gune indirelim erkenden hazırlıklara baslıyayım mı yoksa kurtuluş yolum yok mu doktor bey mi??

rahmetli dedem su ana kadar benim hayatta tattıgım en buyuk acıdır hayatımda bana tek kotu söz bile soylemeyen bir insandı ve akciger kanserinden vefat etti...

siz burda böyle konusurken dunyada hayatta kalmak, 2-3 nefes fazla almak için bile ne çabalar harcayan sevdiklerinden ayrı kalacak diye gece gunduz nları dusunen hayatınızın merkezindeki insanlardan birinin bu halde gördunuz mu? ölüm kacınılmaz sondur ama acı bir son belirsizlik dolu bir son... insana acı veren ve belirsiz olan çogu şey gibi ölum korkusu vardır...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ALINTI(quaresma @ 30 07 2006, 10:54 ) 1398[/snapback]

yok birine bel baglamamk yok hayatın merkezine koymamak arkadaslar bunlar sadece kendini avutmak için sarfedilen laflar.. kimse yasamadan bilemez ölumden korkmama gibi birşey yoktur kendinizi avutmayın.. doktor size dese 1 ay ömrunuz kaldı ne diceksin doktor bey ben ölumden korkmuyorum gel sunu 15gune indirelim erkenden hazırlıklara baslıyayım mı yoksa kurtuluş yolum yok mu doktor bey mi??

rahmetli dedem su ana kadar benim hayatta tattıgım en buyuk acıdır hayatımda bana tek kotu söz bile soylemeyen bir insandı ve akciger kanserinden vefat etti...
siz burda böyle konusurken dunyada hayatta kalmak, 2-3 nefes fazla almak için bile ne çabalar harcayan sevdiklerinden ayrı kalacak diye gece gunduz nları dusunen hayatınızın merkezindeki insanlardan birinin bu halde gördunuz mu? ölüm kacınılmaz sondur ama acı bir son belirsizlik dolu bir son... insana acı veren ve belirsiz olan çogu şey gibi ölum korkusu vardır...
[/b]

kesinlikle sana katılıyorum... davulun sesi uzaktan hoş gelir... bu kadar kolay degil korkmuyorum demek.. korkmuyorum demek korktugunu gizlemektir bence...
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eğer korkumuzun nedeni sevdiklerimizi birdaha gorememek ise bu boş bir korkudur

çünkü:Kişi Sevdiği İle Beraberdir

Bence ölüm korkusunu yenmek mümkündür.Eğer bizim atalarımız ölümden korksalardı Afrika Çöllerinden Viyana kapılarına kadar at koşturabilirlermiydi?

veya

Çanakkale savaşında Düvel-i Muazzamayı yenmemiz mümkün olurmuydu?

Ölümden korksakta korkmasakta HER NEFİS ÖLÜMÜ TADACAKTIR.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ALINTI(matyas @ 31 07 2006, 01:34 ) 1467[/snapback]

Eğer korkumuzun nedeni sevdiklerimizi birdaha gorememek ise bu boş bir korkudur
çünkü:Kişi Sevdiği İle Beraberdir
Bence ölüm korkusunu yenmek mümkündür.Eğer bizim atalarımız ölümden korksalardı Afrika Çöllerinden Viyana kapılarına kadar at koşturabilirlermiydi?
veya
Çanakkale savaşında Düvel-i Muazzamayı yenmemiz mümkün olurmuydu?
Ölümden korksakta korkmasakta HER NEFİS ÖLÜMÜ TADACAKTIR.
[/b]

sen yanlıs acıdan bakıyorsun söylenenlere savaş ortamı apayrı bir ortamdır normal şartlarda olmıcak şeylerin acıklanamaz şekilde vukuu buldugu bir hadisedir paranormal olaylarla karsılasılması dogal olan bir haldir...

msla kavga anında insan kendinden geçer buda bunun gibidir.. sinir, ortam ,biliçaltın, haliyeti ruhiyen, herşeyi bi kenara bırakıp kendini unuttugun; bilincini yitirdigin anlardır bu anlar...
neise bence kişi sevdigi ile beraber dir önceden de dedigim gibi savunma mekanizmasının bir parcası gibi geliyor bana.. o zaman en acı kayıplarda bile senin görusunde olan insanın aglaması üzülmesi kendisi ile çelişmesidir...
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ALINTI(ErSt_QuEr @ 31 07 2006, 01:42 ) 1472[/snapback]

sen yanlıs acıdan bakıyorsun söylenenlere savaş ortamı apayrı bir ortamdır normal şartlarda olmıcak şeylerin acıklanamaz şekilde vukuu buldugu bir hadisedir paranormal olaylarla karsılasılması dogal olan bir haldir...

msla kavga anında insan kendinden geçer buda bunun gibidir.. sinir, ortam ,biliçaltın, haliyeti ruhiyen, herşeyi bi kenara bırakıp kendini unuttugun; bilincini yitirdigin anlardır bu anlar...
neise bence kişi sevdigi ile beraber dir önceden de dedigim gibi savunma mekanizmasının bir parcası gibi geliyor bana.. o zaman en acı kayıplarda bile senin görusunde olan insanın aglaması üzülmesi kendisi ile çelişmesidir...
[/b]

kavga ile savaşı karşılaştırmak galiba işin ciddiyetini kavrayamamaktır.Ölüm korkusunun tek nedeni maneviyatsızlıktır ve bunu da her insan atlatamaz.Hz.muhammed şöyle der:Ölülerin arkasından ağlamak o ölüye eziyet etmektir.
Çanakkale savaşında yaşlı kadın oğluna şöyle der:Git oğul.Eğer camilerdeki ezanlar susacaksa geri geldiğin zaman sana hakkımı helal etmem.
ben bu olayda üzülmeyi veya ağlamayı göremedim nedense....
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...