Jump to content

Alan Seçimi Yeni Bir Hayat Seçimi

princetongirl_1818

Sizce Hangisi Daha Avantajlı ?  

63 üye oy kullandı

1. 1. Sizce Hangisi Daha Avantajlı ?

• Eşit Agırlık (Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik)
      18
    • Sayısal(Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik)
      27
    • Yabancı Dil (Türk Dili ve Edebiyatı, Yabancı Dil )
      14
    • Sözel (Türk Dili Ed., Tarih, Coğrafya)
      4

Önerilen Mesajlar

Bunu buraya yazmam birçoğunuza saçma gelecek eminim hatta çok büyüttüğümü düşünüceksiniz ama lütven empati kurmaya çalışın şuan bunu çok takıyorum anadolu lisesi 9.sınıfı bitirmek üzereym haziranda bölüm seçicez yani çoğunuz biliyosunuzdur türkçe matematik(eşit agırlık ) sözel (sosyal bilimler , edebiyat) sayısal (fen , matematik) yabancı dil (ingilizce almanca fransızce dil anlatım ) bölümlerinden birini seçmek durumundayım

şartlar seçmek istediğimiz bölümün ağırlıklı derslerinin en az 3 (orta) olması bnm şuanlık bütün derslerim iyi ama sorun bölüm seçimi çok önemli bundan sonraki üniversite , meslek hepsinin başlangıcı 9.sınıfın başından karar verilmesi gerekiomuş bn ybncı dil 'de baya iyiym ama şaun 15 yasndayım belki kararlarım deişicek :S

kafam çok karısık aileye rehber öğretmne danış diolr genelde kimse sorumluluk almak istemio ne olmak istiosn onu ol kendin bilirsn diolr annem ve babamsa sadece bis sana güveniors hangisini seçersen seç başarırsın diolr bide okuldaki durum söz konusu örnegn yabncı dil sınıfları genelde 9 -10 kişilik sözel sınıfları da öyle yani eger ybncı dil ve sözel seçersem sınıf olma duygusunuda pek yaşıyamıycm neyse

başınızı çok ağrıtmak istemiorm ama bn genel olrk bu siteye takılan insanların fikirlerine güveniyorum sizce napmalıyım nasıl düşünmeliyim nelere bakarak karar vermeliyim meslek olark kafam çokkkkk daha karışık siyasi bilimler veya çevirmen veya psikolog veya.. olmak istiyorm :S

Fen bilimlerş bölünmünün meslek seçimleri

Matematik

Ağaç işleri ve Endüstri Müh.

Astronomi ve Uzay Bilimleri

Balıkçılık Teknolojisi Müh

Beslenme ve Diyetetik

Bilgisayar Bilimleri Müh.

Bilgisayar Müh.

Bilgisayar ve Enformatik Müh.

Bilgisayar Öğretmenliği

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği

Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği Bilgisayar

Sistemleri Öğretmenliği

Bitkisel Üretim

Biyokimya

Biyoloji

Biyoloji Öğretmenliği

Çevre Müh.

Deniz Teknolojisi Müh.

Deniz Ulaştırma İşletme Müh.

Deri Teknolojisi

Diş Hekimliği

Ebelik

Eczacılık

Elektrik Müh.

Elektrik-Elektronik Müh.

Elektronik Müh.

Elektronik ve Haberl. Müh.

Endüstri Müh.

Endüstri Ürünleri Tasarımı

Fen Bilgisi Öğretmenliği

Fizik

Fizik Antropoloji

Fizik Müh.

Fizik Öğretmenliği

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Gemi İnşaatı Müh.

Gemi Makineleri İşletme Müh.

Gıda Müh.

Güverte

Havacılık Elektrik ve Elektroniği

Havacılık Müh.

Hayvansal Üretim

Hemşirelik

Hidrojeoloji Müh.

İlköğretim Matematik

Öğretmenliği

İnşaat Müh.

İstatistik

İstatistik ve Bilgisayar

Biliml.

İşletme Müh.

Jeodezi ve

Fotogrametri Müh.

Jeofizik Müh.

Kimya

Kimya Müh.

Kimya Öğretmenliği Kontrol ve Bilgisayar Müh.Maden

Müh.Makine

Müh.Matematik

Matematik

Mühendisliği

Matematik Öğretmenliği

Matematik-Bilgisayar

Matematik-Bilgisayar Prog.

Metalurji Müh.

Metalürji ve Malzeme Müh.

Meteoroloji Müh.

Mimarlık

Moleküler Biyoloji ve Genetik

Nükleer Enerji Müh.

Orman Endüstrisi Müh.

Orman Müh.

Paleoantropoloji

Petrol ve Doğalgaz Müh.

Peyzaj Mimarlığı

Sağlık Memurluğu

Seramik Müh.

Sistem Müh.

Su Ürünleri

Şehir ve Bölge Planlama

Tarım Teknolojisi

Tekstil Müh.

Tıbbi Biyolojik Bilimler

Tıp

Tütün Eksperliği

Uçak Gövde Bakım

Uçak Motor Bakım Uçak Müh.

Uzay Müh.

Veteriner

Eşis ağrlık (türkçe mat)

Aktüarya

Anaokulu Öğretmenliği

Bankacılık

Bankacılık ve Finans

Bilim Tarihi

Çalışma Ekonomisi ve End. İliş.

Denizcilik İşletmeleri ve Yönetimi

Ekonometri

Ekonomi

Enformatik

Ev Ekonomisi

Felsefe

Felsefe Grubu Öğretmenliği

Hukuk

İktisat

İşletme

İşletme-İktisat

Kamu Yönetimi

Konaklama İşletmeciliği

Maliye

Muhasebe

Okul Öncesi Öğretmenliği

Psikoloji

Sağlık Eğitimi

Sağlık İdaresi

Sağlık Kurumları İşletmeciliği

Sağlık Yönetimi

Sermaye Piyasası

Seyahat İşletmeciliği

Sınıf Öğretmenliği

Sigortacılık

Sivil Hava Ulaştırma

İşletmeciliği

Siyaset Bilimi

Siyaset Bilimi

ve Kamu Yönetimi

Siyaset Bilimi ve

Uluslararası İlişkiler

Sosyoloji

Turizm İşletmeciliği

Turizm İşletmeciliği

ve Otelcilik Turizm ve Otel

İşletmeciliği

Turizmde Bilgisayar

Teknolojisi

Turizmde Büro yönetimi

Uluslararası Finans

Uluslararası İlişkiler

Uluslararası Ticaret

Yiyecek İçecek

İşletmeciliği

Yönetim Bilişim

Sistemleri

Anaokulu Öğretmenliği

Ekonometri

Felsefe

İktisat

İşletme

Okul Öncesi Öğretmenliği

Sınıf Öğretmenliği

sosyal bilimler (tarih-inkilap tariki edebiyat dil anlatım sosyoloji felsefe psikoloji)

Edebiyat

Sosyal Bilimler

ve Edebiyat

Dil ve Edebiyat

Genel Kültür

Anaokulu Öğretmenliği

Çalışma Ekonomisi

ve End. İliş.

Felsefe

Felsefe Grubu

Öğretmenliği İktisat

İşletme

Okul Öncesi

Öğretmenliği

Psikoloji

Sınıf Öğretmenliği

Siyaset Bilimi

Siyaset Bilimi ve

Uluslararası İlişkiler

Sosyoloji

Uluslararası İlişkiler

yabancı dil

Siyaset Bilimi ve

Uluslararası İlişkiler

Turizm İşletmeciliği

Turizm İşletmeciliği

ve Otelcilik

Turizm ve Otel

İşletmeciliği

Turizmde Büro

Yönetimi

Uluslararası Finans

Uluslararası İlişkilerUluslararası Ticaret

Alman Dili ve

Edebiyatı

Alman Dili ve Kültürü

Almanca

Öğretmenliği

Amerikan Kültürü ve Edebiyatı

Arap Dili ve

Edebiyatı

Arapça Öğretmenliği

Bulgar Dili ve

Edebiyatı

Çağdaş Yunan Dili

ve Edebiyatı

Çin Dili ve Edebiyatı

Dil Bilimi

Fars Dili ve Edebiyatı

Fransız Dili ve

Edebiyatı

Fransızca Öğretmenliği

Hindoloji

Hungaroloji

İngiliz Dil Bilimi

İngiliz Dili ve Edebiyatı

İngiliz Dili ve Kültürü

İngilizce Öğretmenliği

İspanyol Dili ve

Edebiyatı

İtalyan Dili ve

Edebiyatı

Japon Dili ve

Edebiyatı

Japonca

Öğretmenliği

Karşılaştırmalı Edebiyat

Kore Dili ve Edebiyatı

Latin Dili ve edebiyatı

Leh dili ve edebiyatı

Mütercim-Tercümanlık

Romen Dili ve Edebiyatı

Rus Dili ve Edebiyatı

Sinoloji

Turist Rehberliği

Urdu Dili ve Edebiyatı

Yunan Dili ve Edebiyatı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fen-matematik canim

hem tm bölümlerinin coguna girmek istersen orta ögretimin düsmez

hem de okuyabilecegin tonla bölüm var ve bunlardan mezun oldugunda digerlerine oranla daha kolay is bulursun.

ama sen bi ileride neler yapa istedigini söyle bence ilk önce

Buna bi karar ver..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

tşk ederm ilgilendiğiniz için ileride napmak istediğimi bilmiyorum yani asıl sorun bu hedefler hep değişebilir ama bölüm birkere seçince değişmiyor seçtiğim bölümdeki mesleklerden biri olbiliyorum yalnızca şuan çokk iyi ingilizce öğrenmek istiyorum ama psikolog olmak veya siyasi bilimler okumakda istiyorum :S

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

öncelikle sakin ol ;) iyi düşün kendi kendine sor "hangi meslekte mutlu olabilirim?" diye...ben 10.sınıftayım ve bildiğin gibi lise 4 yıl daha en güzel zamanlarındasın kafanı bunlarla çok yorma derim ama gene de sen bilirsin...zaman geçtikçe fikirlerin değişebilir :)ve bu arada kimsenin karışmamasının sebebi sorumluluk almak istememesi değil kararına saygı duymaları ve seni kötü etkilemekten korkmalarıdır...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

o bölüm daha iyi bu bölüm kötü diye karar veme... hangi bölümdeki meslekler daha uygundur senin için diye düşün bnce...

MF: herkes mf der sna çünkü meslek seçmek için alanı daha fazla olduğu için. eğer bunu seçmek istersen biraz daha matematik dersin iyi olmalı.üniversitede MF alanında hangi bölümü seçersen seç matematikten kurtulamazsın. müh. kimya fizik biyoloji tıp ve diğerleri içinde....

TM: mf deki gibi matematiğinin çok iyi olmasına gerek yoktur bunda.. ama yinede biraz matematik bilgisi gereklidir. meslek alanları biraz karışıktır bunun. işletme ,,hukuk,piskoloji ,ekonomi falan filan... hukuk ve piskolojide matematiği çok az kullanırsın. diğerlerinde birazdaha fazla.. karar senin...

SB:burada sözel iletişimin ve ezberleme yeteğeneğin önemlidir. ne kadar öğretmenler ezberlemeyin desede bu gereklidir. insanlarla iyi iletişim kurmakbu bölümün temel özelliğidir.

ve son olarak sana bir şiirden kısa bir bölümü yazacağım bunu okursan sewinirim... çünkü bu şiir benim üniversitede hangi bölüm okumak istediğimi sağlamıştı....umarım sanada yardımcı olur...

Henuz 18 ini yeni bitirmiştin, enerji ve umutla dolu

hayata başlamaya hazırdın... Ne oldu? Istemediğin bir

okula girdin. Insanları mutlu etmek, saygı kazanmak,

sevilmek için... Sevmediğin bir bölümde senelerini

harcadın... Ayaklarını sürüye sürüye gittin

derslere... Çalışmak istemedin ama yine de zorladın

kendini... Güç bela bitirdin sonunda... Ne ailen, ne

de arkadaşların görmedi yaptığın fedakarlığı...

Alkışlamadılar seni,omuzlarının üzerine çıkarmadılar,

madalya takmadılar... Enerjin çoktan

tükenmeye başladı bile... Kimse bilmez nasıl kendini

feda ettiğini... Ruhunu teslim ettiğini... Gençliğini

tükettiğini...

Ne olurdu istediğin okula gitseydin... Kim ne derse

desin, ressam olsaydın... Müzisyen, Arkeolog, Sanatçı,

Sporcu olsaydın...Hayattaki büyük adımları ancak hazır

olduğunda sen istediğin için atsaydın... Ne olurdu

biraz risk alsaydın? Biraz kendine güvenseydin? Biraz

kendine inansaydın? Ne olurdu seni çepeçevre saran

zincileri kırıp, önünde ki duvarları aşıp, kendin

olabilmeyi başarsaydın? Kim ne diyebilirdi sana? Gene

kimse madalya takmazdı, gene kimse alkışlamazdı, gene

kimse seni omuzlarının üzerine çıkarmazdı... Ama sen

kendine saygı duyardın!

Haydi şu anda şu dakika bir daha bak hayatına... Bu

sefer kendin için bir şeyler yap... Bırak insanlar

sevmesin seni, bırak senin mutsuzluğundan mutlu

olmayıversinler, bırak takdir etmesinler,

onaylamasınlar, bırak dedikodunu yapsınlar, itiraz

etsinler... Hayatında bir kere olsun bu riski al!

Istediğin mesleği yap... Zevk al ürettiğin işten...

Uçarak git işine...Keyif al birlikte çalıştığın

insanlardan... Yaşamını kendin SEÇ ve MUTLU OL

seçtiğin bu yaşamdan...

Yinede kafana bişey takılırsa özel mesaj atabilirsin bana....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sözel: iş bulma ihtimalin çok düşük, aç kalırsın üniversite diploman elinde dolaşırsın niye bunu seçtin derler:D ama boşver zevkli bi bölüm. bölüm olarakta üniversitede kısıtlıdır. ama bunlara raağmen türkçeyi edebiyatı seviyorum eh çat pat matematiğimde var, en zevk aldığım ders felsefe sosyoloji, edebiyat coğrafya.. sonuç olarakd bi sözel mesleği istiyorum diyorsan sözele git.

sayısal: iş bulma ihtimalin en yuksek bölüm olcak, ve üniversitede gidebileceğin bölümler olarak bakıldığında en geniş çaplı bölümdur. matematiğim harika, fizik, kimya, biyoloji zaten mükemmel diyosan ve sonuç olarakta genetik mühendislik vs.. gibi sayısal birşey isteme ihtimalim yüksek diyorsan fene git.

eşit ağırlık: iş bulma i,htimalin bunda da yüksek olur. üniversitedeki alanlar açısından da ortadır. hem edebiyat ve turkçene güveniyorsan hem de matematiğim İyi diyorsan tmye git.

dil konusunda ise istek ve becerili olman gerektiğini düşünüyorum. çünkü bilirsin fransızca almanca vs.. çoğu dil farklı konuşulur. yani tonlamaları, seslerin çıkış yerleri felan. becerebiliyorsna ve dili istiyorsan da dile git. yalnız bunun da iş imkanı kısıtlı diybilirim.

sınıf acılmazsa korkun varsa en az 8 kişiyi yarla alan seçim kağıtlarınızı yazarken kesin dil, ya da sözel yazın istersen tabi;) yoksa diğerleride açılmaz korkusuyla bu alanları yazmaz ve 2-3 kişi için sınıf açılmaz. yani diğer arkadaşlarınlada iltibata geç.

bu arada matematiğin edebiyatın fiziğin vs.. iyiyse dediğim derslerin konuları emin olki 10, 11 ve 12 de senin öğrendiğin oks ya da 9. sınıf konuları olmayacaklarını da unutma. örneğin matematik 2 zordur. toplama ve çıkarman iyi diye matematikle ilgili bölümü seçme yani;) mesela fen2 de öyle kavramlar var ki üst sınıflarda insan söyleyemiyor bile.

rehberlik danışmanlığından da yardım al. seni tanıyan neylere yatkın olduğunu bilen kişilere danışman ise en sağlıklısıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Boyle Anketle Olmaz Bu işler Sen kendini hangi alanda daha başarılı goruyosan O alana yonel.Severek yapıcagın işleri seç.Başkalarının istediği değil kendi istedigin bolumu seç.Başkalarının Baskısıyla bi yer seçersen ilerde çok üzülebilirsin.Bu alan seçimi çok onemli

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İleride hangi mesleği seçmeyi düşünüyorsan ona göre seç alanını.Derslerin iyiyse ailen, öğretmenlerin vs. sayısal seçmeni isterler genelde ama çok zor bi bölüm sayısaldım ve lisede alan değiştirmeyi düşündüğüm zamanlar olmuştu.Sen ne olmak istediğini iyi düşün,15 yaş meslek seçimi için,ilerisini düşünmek için erken bi yaş bence ama sistem böyle yapılcak bi şey yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yeni sistem ile azda olsa bu alan işleri değişti bencede Fen neden dersen

Fen bölümü öğrencileri normal olarak sözel dersleride görmekte ( mantık psikoloji falan yok ama Edebiyat Dil anlatım tarih felsefe var ) yani eğer sayısallada aran iyiyse matematik bölümünde hem meslek avantajın var baktın gördün ea bölümü istiyosun ilerde kararın değişti yeni sınav sistemi ile ea dan iyi bir puan çıkartarak o bölüme bile girebilirsin ama yinede sen bilirsin mesela ben matematikle uraşmam dil okuycam diyorsan yabancı dile gidersin hem sınıflar az kişidir bildğim kadarıyla eğitimin daha kaliteli olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

birşey daha eklemek istedim diğer arkadaşların dediği gibide toplaman çıkarman iyi diye sayısala gitme gerçekten çalışıcaksan yaparım diyorsan git 9. sınıf kolaydır hepsi 5 olabilir mesela benim öyleydi 10dada hiç çalışmadım iyi olur düzeltirirm derken dağıldı şimdi 11deyim ve hala derslerimi toplamaya çalışıyorum diğer bölümleri bilmem ama sayısalda bir konuyu kaçırdığın zaman diğerlerinide toparlayamıyorsun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

meslek seçimnde çok kararsızsın olabilir ama bence sen kendine yeterince önem vermiyorsun verseydin böyle önemli bi kararı insanların oylamasına bırakmazdın ,kendine güvenmen gerekir işin,mesleğin ne olursa olsun en iyisini yapabiliceğine inanman gerekir ,hangi meslek hangi bölüm olursa olsun seni diğerlerinden farklı yapan yine sendeki özellikler olucaktır istediğin şeye yönel ve en iyisi olmaya çalış çnkü sevmediğin bi işin en iyiside olamazsın ve vasatlık şu sıralar para etmiyo!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle şunu söyleyeyim keyfine düşkün biriysen sayısaldan mümkün mertebe uzak dur.Çünkü öğrencilik hayatın gibi meslek hayatın da son derece yoğun ve yorucu olacak sayısal seçersen...Ha belki diğer bi çok meslek dalına göre daha çok para kazanacaksın ama ömrün hasta muayene etmekle,şantiyelerde dolaşmakla ne biliyim proje çizmek ve hesap yapmakla filan geçecek...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Lise 3. sınıftayım. Matematik-Fen bilimleri'ni seçmiştim alan olarak. Bildiğim kadarıyla 10. sınıfın 2.donemi veya 11.sınıfın basında alanını tekrar değiştirme şansı veriliyo. Alan sececegim zaman Lise birdeki sayısal derslerime güvenerek Sayısal seçtim ama Lise 2 de hersey değişti.. Sandığımdan daha zor çıktı. Tabi çalışana çok basit olabiliyor. aynı sınavtan 100 alanda var 0 alanda...

Birde yeni sınav sistemine gore Sayısal alandaki öğrenciler, Eşit Ağırlık bölümünün mesleklerindende seçim yapabilecekler türkçe ve matematik yapabiliolarsa tabi.. yeni sisteme göre Sayısal öğrenciler çok avantajlı oldu meslek seçiminde alternatifleri çok daha fazla... Yinede istediğin mesleğe yönel bölümünü öyle seç sevmediğin mesleği yapacak olursan hayat çekilmez olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle hepinize çok teşekkür ederim..

Söylediğiniz şeyler çok mantıklı .. Ama tahmin ettiğim gibi sayısal çoğunlukta . Dersslerimin hepsi çok iyi sorun bu birazda sürekli çevremdekilerden daha iyi oldum arkadaşlarımdan kuzenlerimden ders konusunda hep iyidim ama malesef bu son 1 kaç senedir değişti yinede ailemin benden istedikleri şeyler çok yüksek şeyler yani benim hep çevrede en iyisi olmamı istiyolar tabiki klişe bi laf vardır ne seçersen mutlu olcaksan onu seç yeteneğine göre ilgilen göre vs. vs.ama bu çok zor bir karar lütven kendime güvenim olmadığını falan düşünmeyin sadece farklı insanların fikirlerini almak istiyorum seçime yaklaşırken herkes baskıyı arttırıyor üniversiteye girenlerin %70 'i yanlış alan seçiminden puan kaybediyorlar falan die yeni sistemlebu biraz daha aza indirdi ama metot yine aynı ... tekrar hepinize çok teşekkür ederm

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Herseyden önce ileride ne is yapacagini okudugun bölüm aslinda belirlemiyor.Cok spesifik meslekler disinda hemen herkes karsisina cikan kosullara göre piyasanin belirledigi islerde calisiyor.

Yani uluslararasi iliskiler mezunlarinin cogu diplomat olmuyor.

Veya psikoloi mezunlarinin cogu klinik psikolog olmuyor.

Okudugun bölüm yani sandigin kadar meslek ve hayat seciminde önemli degil.

Ailen ssenden biseyler beklr hatta cogu zaman cok sey bekler.

Benden sana iki tavsiye

1-ailen senin icin en iyi olani istiyormus gibi gözükür ama kendilerini düsünerek bunu söylerler ,yani esas düsündükleri ne yazik ki sadece sen degilsindir.O yüzden onlarin isteklerine ve diretmelerine mümkün oldugunca kulak asma.

2-sunu okursam su olurum bunu okursam bu olurum fikrini tamamen cöpe at.Elektrik mühendisi olup bir isletmecinin yaptigi isleri yapabilirsin veya isletme okuyup ilgin dolayisiyla bir bilgisaya mühendisinin yaptigi isin aynisini yapabilirsin.Ileride yapabilecegin is tamamen senin ilgi alanlarin yeteneklerin ve sansinla alakali.

Bu seviyede sana cok cazip gelen psikoloi icin de ne yazik ki sunu söyleyebilirim...Ne yazik ki klinik psikolog vb olmak cok zordur.Türkiyede özellikle hemen hicbir ise yaramaz.psikiyatristler ki kendileri tip doktorudur, varken kimse psikologu sallamaz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cevabım Yabancı Dil'den yanadır. Alanı seçtin mi bilemiyorum ama ben olsam ingilizceyi seçerdim ama benim öyle bir şansım olmadı :( Yds'ye gireceğiz artık neyse neden Yabancı Dil ?

İşsiz kalma olasılığın yok çünkü yabancı dil heryerde önemli , öğretmenlik istersen ilk atananlar yabancı dil öğretmenleri bizim okul 4'yılda 5 veya 6 öğretmen değiştirdi :D

Neyse hemde heryerde işine yarar. Turist olarak bir yere giderken ne bileyim internetten sana gereken bir bilgiyi yabancı sitelerden öğrenmek zorunda kalabilirsin.

Ama genede sen bilirsin veya siz bilirsiniz :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...