Jump to content

Çekinmeyin Hapşurun

goce

Önerilen Mesajlar

Beyin kapalı bir kutudur. Hapşırma sırasında kafa içinde oluşan basınçtan dolayı beyin şişer ve aniden kanama meydana gelebilir. VKV Amerikan Hastanesi Nöroşirürji Bölümü’nden Dr. Mehdi Sasan beyin kanaması sırasında kafa içi basıncın artması ile meydana gelen kanamanın ölüme sebep olabileceğini söylüyor. Kafa içi basıncın artmasına ise gündelik hayatımızda birçok insanda gördüğümüz ağız ve burun kapatarak hapşurma olduğuna dikkat çekiyor. Kişi eğer ağzını ve burnunu tıkamış ve hapşırmışsa kafa içinde, dolayısıyla damar içinde basınç artar ve kanama olur. Benzer bir durum ıkındığımızda da oluşabilir. Belli sebepler sonrası ıkınınca başımız ağrıyabilir aynen hapşırma eyleminde olduğu gibi beyin damarları şişerek kendimizi rahatsız hissederiz. Aynı zamanda damarlarımızın çeperi zayıfsa da çatlama ve kanama ortaya çıkabilir Dr. Sasan, hapşırmaya bağlı basınç sonrası kanamaya neden olabilecek rahatsızlıkları ise şöyle sıralıyor:

Arter venöz

Anevrizma. Anevrizma 40 yaş üzerinde görülür. Damarın çeperi inceldiği için her an basınç artar ve kanama olur.

Hipertansif hastalıklar

Metabolik nedenler

Vaskülit

Dr. Sasan, hapşırma sırasında ağzın kapatılması durumunda, basınçtan dolayı göz damarlarının şişerek çatlayabileceğini ve buna bağlı olarak göz sorunlarının görülebileceğini, ayrıca karın içi anevrizma ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkların da ortaya çıkabileceğini söylüyor

arkadaşlar bende toplum içerisindeyken bu şekilde hapşururdum hatta bu o kadar alışkanlık olmuştu ki tek başımayken bile böle hapşurmaya başlamıştım ama bu yazıyı okuduktan sonra vazgeçtim eğer siz de benim gibi o şekilde hapşuruyorsanız en kısa zamanda vazgeçin. Alt tarafı karşınızdaki biraz salyalarınıza bulanır o kadar:p

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hapşuuuuuuuuuuu oooh bea :D Teşekkürler.

Tam ispatlanamasada namazda 5 vakit secdeye varıldığı müslüman ülkelerde anevrizma hastalığı daha az biliyormusun bunun araştırılması gerek bence herhalde secdede kan basıncı tıkanıklığı belli bir basınçla aşabiliyor ve bunun gün aşırı yapılmasıda beyne oksijen gidişini kuvvetlendiriyormu acaba bu konuyu en kısa zamanda araştıracağım.

Paylaşımın için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

spor yapma vücudunu çalıştırma beyne giden oksijenin kalitesini arttırdığı bir gerçek fakat günlük hayatta insanlar genelde pek yapamıyor. onun da mantığı bu heralde spor yapamasa da secdeye varıldığında kan basıncı değişiyor bu sayede de müslüman olan ülkelerde bu rahatsızlık daha az görülüyor :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...