Jump to content

Sn.Ortaylı ' 300 Spartalı ' Filmi İçin Ne Dedi ?

KaJmEraN

Önerilen Mesajlar

Ortaylı: "İran karşıtı berbat bir film, çocuklar izlemesin".

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Mete Tuncay ve Dr. Emir Turam, Persilerle Spartalılar arasındaki savaşı konu alan 300 adlı filmi NTVMSNBC için izledi.

Tarihçiler, 300’ün gerçekleri yansıtmadığını söyledi. Zack Snyder’ın yönettiği 300’e İranlılar, Persleri barbar ve cahil, Yunanlıları ise asil ve cesur gösterdiği ve tarihi çarpıttığı gerekçesiyle tepki göstermişti.

Benim düşüncem İlber Ortaylı'ya katılıyorum.Peki ya siz ne düşünüyorsunuz ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Filmi 2 defa izledim.yapım güzel ama senaryo yanlış.Barbarı cahili geçtim persleri insan yerine bile koymamışlar.Cins cins ucubeler vardı.Olayın aslına gelince pers imparatorluğu sayılı köklü imparatorluklardandır.Doğunu yaşam tarzını ve zamanın şartlarını göz önüne aldığımızda aslında modern ve asil bir imparatorluk.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sn. mollacan , Sn.Gavriel kesinlikle katılıyorum :thumbsup: Bir konuya da değinmek istedim Gavriel, evet ilk posta teşkilatı persler tarafından kurulmuştur.Merkez hakimiyetini korumak içindir.Filmin altyapısı bence güzel sadece konu yanlış anlatılmış,Tarih alanına uymuyor Tarih ne ise odur olmamış kendi yorumlarını katmışlar.Saygılar . . .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Filmdeki tek doğru yansıtılan şey spartalıların yetiştirilme şekilleri. Acımak yok, esir yok. Yoksa spartalılar yunan devletlerinin yardım çağrılarına bile cevap vermemiştir. Persleri durduran da zaten atina kent devleti olmuştur. Marathon diye bir arkadaş ta bu zafer haberini ulaştırmak için 40 kilometreden fazla koşmuş ve haberi verdikten sonra ölmüştür. Onun anısına da maraton koşusu diye birşey olimpiyatlara konmuştur. Neyse tüm bunları bilmek için ilber ortaylı olmaya gerek yok. Uygarlık tarihi ders kitaplarında bile yazıyor zaten :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Filmdeki tek doğru yansıtılan şey spartalıların yetiştirilme şekilleri. Acımak yok, esir yok. Yoksa spartalılar yunan devletlerinin yardım çağrılarına bile cevap vermemiştir. Persleri durduran da zaten atina kent devleti olmuştur. Marathon diye bir arkadaş ta bu zafer haberini ulaştırmak için 40 kilometreden fazla koşmuş ve haberi verdikten sonra ölmüştür. Onun anısına da maraton koşusu diye birşey olimpiyatlara konmuştur. Neyse tüm bunları bilmek için ilber ortaylı olmaya gerek yok. Uygarlık tarihi ders kitaplarında bile yazıyor zaten :D[/Q

Yorumunuza katılıyorum.Ancak burda ben kimseye biliyorsun ya da bilmiyorsun demek istemedim ki ben İlber Ortaylı takip ettiğim için bu konu hakkında yorumunu paylaşmak istedim.Ayrıca sizin görüşleriniz dedim bilmeyen olmayacak diye bir durum yok bence Saygılar . . .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...