Jump to content

Nefes

Siyah karlaR

Önerilen Mesajlar

Bu film vizyona girmeden tık rekoru kırdı

12 Ekim 2009 Pazartesi 16:11Irak sınırında 40 Türk askeri! O sahne şimdiden internette tık rekoru kırdı bile!... Bu cuma vizyona girecek filmin fragmanı;Bir yandan Kürt açılımı bir yandan da şehit haberleri.. İşte bu atsomferde 16 Ekim'de yani bu cuma vizyona girecek "Nefes" filmi çok konuşulacak..

Irak sınırında görevli 40 askerin hikayesinin anlatıldığı sinema filmi mehmetçiğin destansı öyküsünü anlatıyor.

Filmin fragmanı şimdiden tıklanma rekorları kırıyor.

ÖLMENİZİ YASAKLIYORUM, ANLAŞILDI MI ASKER

Filmin başrol karakteri yüzbaşı, bir askerin nöbet sırasında öldürülmesi üzerine, geri kalan askerlerine, izleyiciyi ağlatan bir konuşma yapıyor. Sınır boylarında askeri operasyon görüntülerinin sıkça kullanıldığı film, belli ki bu monologla çok konuşulacak

SENARİST ASKERİ OKUL MEZUNU

Filmin senaryosu aynı zamanda filmin yönetmeni olan Levent Semerci ile Mehmet İlker Altınay ve Hakan Evrensel'e ait. Senaryo Hakan Evrensel'in 'Güneydoğudan Öyküler' adlı kitabından uyarlandı. Kitabında Güneydoğu'da yaşanan terörü anlatan Hakan Evrensel, askeri okul mezunu. Uzun yıllar Güneydoğu'da subay olarak görev alan Evrensel, kendi isteğiyle ordudan ayrıldıktan sonra tanıklıklarını kitaplaştırdı.

TAHTALI DAĞI'NA KARAKOL KURULDU

Levent Semerci'nin yönetmenliğini yaptığı film, Antalya'nın Kemer İlçesi yakınlarındaki Tahtalı Dağı'nda çekildi. Film için dağda, 2365 metre yükseklikte, küçük bir karakol kuruldu. Tahtalı Dağı'nı tercih etmesinin nedeni, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne jeolojik olarak benzemesi. Filmde 40 askeri canlandıran oyuncular, Türkiye'nin farklı illerindeki konservatuvarlarda okuyan, isimsiz öğrencilerinin arasından seçildi.

BİREBİR ASKERİ EĞİTİM ALDILAR

- Film, gerçek bir hikayeden yola çıkılarak yazılmadı. Bugüne kadar görülen, duyulan ve yaşanan olaylar birbirine eklenerek, tamamen kurmaca olaylar ve karakterler yaratıldı.

- 40 askeri canlandıracak yetenekli, zamanı bol ve 'no name' (Ünlü olmayan) isimler seçildi.

- Çekimler Tahtalı Dağı'nın yanı sıra Gömbe, İstanbul ve İzmit'te yapıldı.

- Hazırlık aşamasında bölgede görev yapmış emekli askerlerle ve askerliklerini orada yapmış gençlerle konuşuldu.

- Hazırlıklarına iki yıl önceden başlanan filmin çekimi 140 gün sürdü.

- Oyuncular bir ay, emekli bir eğitim subayı tarafından gerçeğe birebir uygun şartlarda eğitim aldı

ÖLDÜN SEN OĞLUM ÖLDÜN!

UYUMAYACAKSIN YEMEYECEKSİN

Yüzbaşı: Kamil Ateş sen öldün! Karın var mı?

Asker: Var komutanım.

Yüzbaşı: Lojmanda mı kalıyor?

Asker: Evet komutanım.

Yüzbaşı: Söyle hemen yeni ev arasın. Lojmanda çok fazla tutmayacaklar. Çünkü sen öldün. Anan, baban hayatta mı?

Asker: Evet komutanım.

Yüzbaşı: İyi cenazeni ona göndeririz. Sen!

Asker: Hakan Atakan, Hatay. Emret komutanım!

Yüzbaşı: Öldün sen Hataylı. Annenizin gözü yaşlı, hüngür hüngür ağlıyor kadın. Komşularınızın kolları arasında. Bileklerini ovuyorlar kolonyayla. 'Evladım' diye ağlıyor. Babanız da ağlıyor. Göstermiyor ama yıkılmış bir köşeye içten içe ağlıyor adam. Ama ağzında bir cümle, 'Vatan sağolsun, memleket sağolsun, bir oğlum olsa onu da gönderirim' diye ağlıyor. Aldılar hepinizi, aldılar. Gönderdik cenazeleri ailenize, kurşun izlerini silerler, yıkarlar sizi. Bir güzel de bayrağa sararlar. Böyle öldü. En değer verdiğim adam böyle öldü. Ama uyuduğu için değil, buraya erken gelelim diye. Koydular helikoptere, gönderdiler memleketine. Televizyona bile çıkarsınız. 45 saniyeliğine kahraman olursunuz. Çıkar süslü bir karı, hüzünlü sesle anlatır. Hekim Bulut, karakol baskınında şehit düştü. 45 saniye. Sonra da magazin haberleri. Kahramanca mı savaştınız? Hayır. Bu adam uyuduğu için öldünüz. Kızmayın ona. Kızmayacaksınız. Kendinize kızın. Burası bir birlik. Arkadaşınla hareket edeceksin. O uyusa bile uyumayacaksın. Uyurken ölemeyeceksin! Uyursan ölürsün! Ölürsünüz! Sen uyursan herkes ölür. Bak 'Hazırım' yazıyor. Neye hazırsınız? Uyurken ölmeye hazırsınız. Uyumayacaksınız! Yemeyeceksiniz, dinlenmeyeceksiniz. Sizin cesetlerinizi, sizin cenazelerinizi ailenize göndertmeyeceğim. Ölmenizi yasaklıyorum. Anlaşıldı mı asker?

Asker: Emredersiniz komutanım

FİLMİN NEFES KESEN FRAGMANI

http://www.youtube.com/watch?v=v9WKmk6JMjU

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Filmi bugün izledim. Açılım açılım diye bas bas bağıranlar da izlese keşke... Buraya filmi izlemeyenelrin tadı kaçmasın diye yazmıyorum ama izleyenler bilir Doktor lakaplı pkk'lı ile yüzbaşının filmin sonlarına doğru bir telefon görüşmesi var o özetliyor her şeyi...

Çok güzel bir film olmuş...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Herşey olması gerektiği gibi… Acı, sert, yer yer belgesele varan bir gerçeklik. O kadar iyi oynanmış ki, oyuncuları değil askerleri seyrediyorsunuz. Her bölükte mutlaka olan, kafasını askerliğe takmış idealist subay burada “Mete Yüzbaşı” olarak cisimlenmiş ve o kadar iyi oynuyor ki bağırırken oturduğu yerde elleri hazır ol’a geçen biri oluyorum fark etmeden. Bazı şeyler insanın ruhuna işliyormuş meğer…

ve ayakta alkışlıyorum sizleri... daha bir cesaretlendiriyor , daha bir 'evet yapmak istediğim şey' dedirttiniz bana bu gün...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben filmi izlemedim. izlemeyi de pek düşünmüyorum...

barışa en çok ihtiyacımız olduğu şu günlerde militarizmi özendirici milliyetçiliği şahlandırıcı bir

filmin böyle zamanda gösterime girmesini hem parasal hem de bazı olayları baltalayıcı olarak görüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

katılmıyorum barışa en çok ihtiyacımız olduğu dönemde bu değil militarizme özendiricide değil bence ,anlatılmak istenen sadece 25 yıldır ölen binlerce kişinin son günlerinin nasıl geçtiği veya ölümü çok ufak farklarla kaçıran milyonlarca kişinin yaşadıkları .ergenekondur şu eylem planı bu imza cart curt bir sğrğ olayların döndüğü bir dönemde çok yerinde bir film

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

gereksiz bir faşizanlık, bir militarizm kokusundan geçilememe durumu var. her türk asker doğar şovenist sloganının film hali. hiçbir şekilde gerçek olaylardan ya da oradaki askerlerin gerçek hallerinden ya da kurtuluş savaşından sonraki en büyük asker kaçakları sayısına neden ulaşıldığından çok bir "varyaaaa, ahanda biz böyleyiz oluuum" gibisinden şovenist gereksiz bir film...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Filmi izledim ve açıkçası beğenmedim.

Amacı vizyona giriş tarihinden belli olan bir film. İnsanların duygularını sömürmenin ve faşizme yöneltmenin neresi nasıl bir başarıdır anlamış değilim.

Ne anlatıyor bu film?

Askerlerine öldün sen! diyerek motivasyonlarını tavana vurduran cesur bir komutan.

Gündüz nöbet tutarken gözlerini kapatıp hayal kuran askerler???

Çıktığımda sinirlerim çok gergindi,üzülmüştüm ve kızgındım keşke izlemeseydim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...