Jump to content

4. Tür / The Fourth Kind

boogee

Önerilen Mesajlar

http://wordonthestreetsmag.com/wp-content/uploads/2009/11/the_fourth_kind_poster-1.jpg

Yapım:2009 ~ ABD

Tür:Aksiyon, Bilim Kurgu, Gerilim, Gizem, Korku, Macera

Yönetmen:Olatunde Osunsanmi

Senaryo:Olatunde Osunsanmi

Gösterim Tarihi:06 Kasım 2009 (ABD)

Yapımcı:Joe Carnahan, Paul Brooks, Jonathan Shore

oyuncular: Milla Jovovich,Elias Koteas,Corey Johnson,Will Patton,Hakeem Kae-kazim

Film Hakkında:

Alaskanın Nome bölgesinde 1960lı yıllardan bu yana insanlar hiç bir iz bırakmadan kaybolmaktadır. Daha önce FBI ajanları bu bölgede araştırma yapmışsa da, insanalrın nasıl kaybolduğu gizemi çözülememiştir.

Benim yorumum; Filmdeki gerçek (!) olduğu savunulan hipnoz seanslarındaki ve polis kamerasına yansıyan gerçek(!) seanslarda çekilmiş gerçek(!) görüntüler ve filmin kurgusu izleyeni içine çekmeyi başarabiliyor..Filmi izledikten sonra kaçırılma olayları ile ilgili görüşünüz değişebilir :)

Bu arada filmin sonunda Milla'nın dediği gibi : inanıp inanmamak sizin elinizde :D

Görüntüler gerçek olsun ya da olmasın film olarak bakıldığında "bana göre" oldukça başarılı bir yapım

the-fourth-kind_600.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Film olarak bakıldığında pek tatmin etmedi , belgesel niteliginde seyrettiğimde müthişti. Gerçek olarak nitelendirdikleri olaylara inandırdımı beni ? evet. Bir an bile şüphe duymadım...
tamamen katılıyorum ama ben bu filmi izledikten sonra geceleri odamın camına bakamaz oldum :D artık baykuşlardan tırsar oldum xD

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

filme yada belgesele doyduğumu söyleyemem başında 65 saatlik olduğu yazıyordu kısaltılmış yani keşke bi kaynaktan 65 saatliğini bulup izliyebilsek ayrıca gerçek olarak nitelendirdikleri tatmin edici düzeyde değildi ama inanıp inanmamak bize kalmış bişey. :) birde filmde istilacı diye bahsediliyordu dr. tyler sölüyordu sanırım biz hep iyi niyetli olarak gördüğümüz ufolar gerçektende istilacı olabilirler mi tartışılır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

her şey filmin ilk sahnesine nasıl girdiğinizle ilgili. eğer bunun bir film olduğunun farkındaysanız, film bittiğinde büyü de bitiyor.

ama , anlatılanları gerçekle ilişkilendirmeye kalktığınızda, film bittiğinde dşünürken buluyorsunuz kendinizi.

çok duydum,bir izleyeyim dedim sonunda. sabahın köründe kalktım izledim.

film bittiğinde kendimi kaptırmış olmaktan çok, aklımdaki soru işareti filmin kastıydı. anlattığından çok kastettiği yordu kafamı.

biri neden böyle bir film çeker? senarist gözünden bakmaya çalıştım. ve ,tadınızı kaçırmak istemem ama, bunun kasıtlı bir yapım olduğuna karar verdim.

diğer alien serisinden bir farkı yok. ama yapım yönünden bakacak olursak, oyunculuk etkileyici,-tanıdık yüzler ne kadar ters tepki yapsa da-, hikaye hoş,ve izleme amacını tatmin etmeye yönelik olarak..eğlenceli..

unutmadan,bir şek eksikti. müzik!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Belgesel tadında bir film olduğu bir gerçek. Hush müzik eksikliğinden bahsetmiş ve kesinlikle katılıyorum. Aslında konu açısından insanları yönlendirebilecek bir konu ama izleme biçimine bağlı etki gösterdiğini düşünüyorum. Çünkü sıradan bir film gibi izlenmiyor. Belgesel tadında olduğu için insanların aklında "Acaba?" gibi soru işaretleri bırakabiliyor. Korku olarak adlandırmak istemiyorum daha çok gerilimdi. Ama konunun iyi işlenmiş olduğu kanısındayım. Olayların bir soru işareti olarak kaldığı ilk yarı bölümünde benimde etkilendiğim bir gerçek. Ruhlar, cinler vs vs. görünmez varlıklar beklenirken beklentinin o olmadığı hemen hemen belgeselin yarısında anlaşılıyor çünkü. Bu nedenle işlenen konudaki varlıklara inancı olmayan biri için belgeselin yarısından sonra olay tam bir fiyaskoya dönüyor. Ayrıca gerçek görüntü kayıtları olan kayıtlarda gerçekten başarılı olmuş ve son olarak belgeselin etkileme sebeplerinden biri de bu görüntülerde bire bir varlığın kendisini görememeniz. Görünmez olan insanları her zaman daha çok etkilemiştir sonuçta ;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

saat gecenin 3üyken bu filmi izlemeye çalışmamalı... burada gördüm bi izleyeyim dedim de... ı ıh yemedi... bir psikolog olarak, yapılan deneylerde (hipnozlarda) kullanılan deneklerin, ahlaki açıdan kesinlikle düşünülmeden kullanılmaları fena halde canımı sıktı açıkçası... kendi deneyini çözecek diye bu kadar üstüne gidilmemeli hiçbir hastanın hatta bir insanın... gerçeklik konusuna gelince... kesinlikle ama kesinlikle inanıyorum !

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Neden acaba?

Bahsettiğim görüntüye kadar paranormal varlıklar olabileceğini düşündüm...

(hipnoz edilen hastaların yaptıkları vb...)

Bu evrende yalnız olduğumuzu tabii ki düşünmüyorum.

Ama Farklı galaksi vatandaşının gelip beni gözlemleyeceği,izleyeceği mantığıma yatmıyor.

(birde filmde gördüğüm kadarıyla uzaylı varlıklar aynı zamanda paranormal varlık...O zaman uzay gemisine neden ihtiyaçları olsun?)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bahsettiğim görüntüye kadar paranormal varlıklar olabileceğini düşündüm...

(hipnoz edilen hastaların yaptıkları vb...)

Bu evrende yalnız olduğumuzu tabii ki düşünmüyorum.

Ama Farklı galaksi vatandaşının gelip beni gözlemleyeceği,izleyeceği mantığıma yatmıyor.

(birde filmde gördüğüm kadarıyla uzaylı varlıklar aynı zamanda paranormal varlık...O zaman uzay gemisine neden ihtiyaçları olsun?)

Paranormal kelimesini sihirli kelimesiyle felan karıştırıyorsunuz herhalde. Normal olmayan normal üstü herşey paranormaldir. Uzaylıların madde bedene sahip olması gerekmez ziyaretlerinde sırf insan silüetinde görünmek için siyah bir silüete girmiş ya da kişinin hafızasında öyle bir görüntü bırakmış olabilirler. Ayrıca birşeyin siyah yarı şekilsiz olması onu tanrısal veya ordan oraya ışınlanabilen hiçbirşeye ihtiyaç duymayan biri yapmaz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Paranormal kelimesini sihirli kelimesiyle felan karıştırıyorsunuz herhalde. Normal olmayan normal üstü herşey paranormaldir. Uzaylıların madde bedene sahip olması gerekmez ziyaretlerinde sırf insan silüetinde görünmek için siyah bir silüete girmiş ya da kişinin hafızasında öyle bir görüntü bırakmış olabilirler. Ayrıca birşeyin siyah yarı şekilsiz olması onu tanrısal veya ordan oraya ışınlanabilen hiçbirşeye ihtiyaç duymayan biri yapmaz.

ama hep uçan daireyle geliyorlar...

uçan daire ile bizi ziyaret eden 5. boyut varlıkları!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...