Jump to content

Begotten

Rauhassa

Önerilen Mesajlar

begotten.jpeg

"Sembolizmin önemli bir örneği olarak kabul edilen bir film.

Film aslında tamamen sembolik görüntüler üzerine kurulmuş bir film ve dünyanın kuruluşunu anlatmakta. Tanrı'nın kendisini bir bıçakla öldürmesiyle başlıyor. O'nun küllerinden "doğa ana" yükseliyor ve kendini hamile bırakarak "dünya"yı doğuruyor.

Film rahatsızlık verici görüntülere sahip ve dinin getirdiklerine karşı başkaldırı olarak yapılmış. Görüntüler bozuk bir kamera ile çekilmiş gibi ve siyah beyaz. Bu, filmin sembolik öğelerle anlatımını güçlendiriyor.

Filmin atmosferi sonuna kadar acı ve keder içinde geçiyor. Kesinlikle eğlence amaçlı izlenebilecek bir film değil. Anlatım tekniği ve konusuyla hem geçmiş hem de günümüzdeki filmlerden kendini ayıran, sevmek ve nefret etmenin bir arada yaşanabileceği, kimine göre kült kimine göre şeytan yapımı bir film."

Çok ilginç ve rahatsız edici bir film olan Begotten 1990 yapımı. Piyasada zor bulunan bir yapıt olarak gözüküyordu ama ben çok kolay buldum :D Elimde olmasına rağmen bir türlü adam akıllı izleyemedim. Film fantastik korku olarak geçiyor ve hiç replik yok...

Bu da filmin nasıl birşey olduğuna az çok bilgi sahibi olabileceğiniz video:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hemde ne merak :D, filmi az önce bitirdim, aslında yazacak bir şeyler bulamıyorum ve bu yüzdende şaşırıyorum :s fikirlerim mi dağıldı acaba toparlayamadım ,, yani film için bir yorumum yok ya da bir yorum oluşturamadım, ve film çok çok ilginçti , bir dünya soru sordum filme-kendime-bildiklerime neden-nasıl-niçin-ne zaman gibi film biraz aklımı karıştırdı sanırım :D ,filmden birşeyler anlamadım değil anladım fakat ne anladığımı çözemedim bulanık bişiler , ve filmi izlerken bir şeyler yememenizi içmemenizi öneririm :D , sen bu filmi izledin mi melancholia

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Film, köhne bir evde Tanrı'nın kendi bağırsaklarını jiletle deşip intihar etmesiyle başlıyor. Daha sonra O'nun cesedinin arkasından Doğa Ana çıkıyor ve onun organından çıkardığı sıvısıyla kendini hamile bırakıyor. Sonra da Son of Earth, yani insanlık doğuyor, o yürüyemeyen, aciz görünümlü elleri istemsizce oynayan adam. Filmin genel simgelerinin bu olduğu kabul görmüş.

Fakat daha sonra Mother of Earth ve Son of Earth'ün ormanda karşılaştığı, onlara türlü türlü işkenceler edip Doğa Ana'ya tecavüz eden pelerinli grubun ne olduğunu tam anlayamadım. Bazı yorumlarda doğayı katleden kapitalizm vs. yorumlar yapılmış ama bana daha çok "İnsanlığın düşmanı Şeytan" gibi bir anlamı olduğu izlenimi verdi. Tabi burada Şeytan değil de içeriği kötülük, karanlık, yıkım ve tecavüz içeren başka bir konsept de olabilir, emin değilim.

Filmin başlı başına hiçbir konusu olmamasına ve tamamen çağrışımlara dayalı sembolik anlatımına rağmen izlenmeyi hak eden bir film. Her ne kadar çok hoşuma gitse de ben de sıkılmama rağmen- bir yerden sonra çok yavaşlıyor ve gölge kontrastında tekrar eden benzer olaylardan takibi güçleşiyor- sırf Yaratılış kavramına getirdiği özgün ve bir o kadar rahatsız edici yorumuyla kesinlikle izlenmesi gerekiyor.

Zaten filmin bir kategorisi de yok, en fazla sanat filmi denebilir. Amma filmde öyle bir şey var ki insanın sinirlerini hakikaten bozmakta birebir. O da arka fonda sürekli belli bir döngüde devam eden sesler. Bu bazen bazı kuş, böcek sesleri, bazen sürekli vızıldayan sinek sesleri veya sanki bir bidona vurulurmuşçasına gelen ritmik sesler. Tabi daimi acıyı anlatan hırıltılı ızdırapları unutmamak gerek.

Çok farklı, özgün ve bence bir o kadar da gerçekçi bir Yaratılış yorumu olmuş. Bazı şeyleri yaşamayan ve insan doğasının ne olduğunu yeterince kavrayamayanlara tokat etkisi yapabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...