Jump to content

Yakın Plan : Pirana 3D: Müsaitseniz sizi yemeye geleceğiz!

schizophrana

Önerilen Mesajlar

Jaws’ın 1975’teki başarısından sonra Steven Spielberg’in yarattığı acımasız köpekbalığının yanında bir et yiyici daha beyazperdede boy gösterdi. Köpekbalığından farklı olarak yüzlerce pirananın saçtığı dehşet Pirana adıyla 1978 yılında sinemalarda gösterildi ve büyük etki yarattı. Yıllar sonra bu acımasız balıklar 3 boyutlu olarak karşımıza geliyor. Dehşet saçan Piranalara yakından bakalım istedik.

Her yıl Bahar Tatili’nde Victoria Gölü’nün nüfusu 5,000’den 50,000’e fırlar. Kasaba güneşlenmek, eğlenmek ve bol bol içki içmek isteyen insanların akınına uğrar. Ama bu yıl, bu küçük kasabada, kasaba yerlilerinin sarhoşlarla ilgili şikâyetlerinin yanına bir yenisi daha eklenecek. Yeni bir dehşet dalgası Victoria Gölü’nde açığa çıkmak üzere. Gölde insan yiyen balıkların ortaya çıkmasından sonra bir grup yabancı, bölgenin keskin dişli yeni sakinlerine balık yemi olmamak için bir araya gelecek ve dehşet saçan canavarlara karşı işbirliği yapacaklardır.

Jaws’ın 1975’teki başarısından sonra Steven Spielberg’in yarattığı acımasız köpekbalığının yanında bir et yiyici daha beyazperdede boy gösterdi. Köpekbalığından farklı olarak yüzlerce pirananın saçtığı dehşet Pirana adıyla 1978 yılında sinemalarda gösterildi. Yönetmen Joe Dante, yapımcı Roger Corman ve ödüllü senaryo yazarı John Sayles sayesinde film, Jaws formülünü başarılı bir şekilde tatlı sulara uyarlamayı başarmıştı.

İlk filmden sonra, daha sonraları herkes tarafından tanınacak ve dünyanın en fazla iş yapan sinema filmlerine imza atacak James Cameron tarafından ikinci bir film çekildi. Ve son olarak Dimension Films ve yönetmen Alexandre Aja tarafından dehşetin 3 boyuta taşındığı Pirana 3D sinemalarda…

High Tension (Yüksek Tansiyon) ve The Hills Have Eyes (Tepenin Gözleri) gibi korku sinemasının önde gelen filmleri çekmiş olan Aja, Pirana için, “Bu film bana 80’ler korku sinemasına dönüş için bir fırsat tanıyor. Film, gençken izlemekten zevk aldığım korku filmlerinden biri gibi oldu, içinde bol kan, eğlence ve gerilim var.” diyor.

Pete Goldfinger ve Josh Stolberg tarafından yazılan senaryo Aja’ya gönderildiğinde yönetmenin başka filmlerle ilgili çalışmaları olduğu için projeye dahil olamamış. Fakat proje birkaç yıl sonra önüne tekrar gelmiş. “Bunun tam da yapmak istediğim iş olduğunu söyledim. Bahar Tatili’nde saldırıya uğrayan gençler konseptine geri dönmek istiyordum. Korku ve dehşet duygusunu arttırmak, aksiyon sahnelerini fazlalaştırmak ve karakterleri derinleştirmek istiyordum. Bunun gerçekten büyük bir film olmasını istedim. Dimension ve Bob Weinstein istediklerimi yapmama izin verdiler”

“Bence izleyici bu macerayı çok sevecek. Tipik Bahar Tatili filmi piranaların ortaya çıkması ve herkese saldırmasıyla büyük bir felaket filmine dönüşüyor. İzleyici eğleneceğini ve korkacağını bilecek.”

Eğer Aja izleyicinin suya girmeden ikinci kez düşünmesini sağlarsa başarılı olacağını düşünüyor. “Bir korku filmi çekerken izleyiciyi korkutmak için kullandığınız korku öğeleri hakkında düşünmeye başlarsınız. Mirrors (Aynalar) filmini yaparken izleyicinin evlerindeki aynayla bir tür travmatik bir ilişki kurmalarını amaçlamıştım. Jaws filminden sonra yeni jenerasyon için denizde geçen bir travma yaratıp yaratamayacağımı görmek istedim.”

Sorumlu Yapımcı Alix Taylor da böyle düşünüyor. “Korkuyu içinizde hissedebileceğiniz bir deneyim. Harika oyuncuları, eğlenceli bir hikâyeyi ve 3D teknolojisini içinde barındırıyor.“

Yapımcı Mark Canton ise “Eğer Jaws bizim zamanımız için bu tür filmlerin en üst noktasıysa, bu film de içinde bulunduğumuz yıllar için bu statüye oturtulacak, üstelik çok daha eğlenceli.” diyor.

Dehşette Yeni Bir Boyut

“Gerçek bir korku filmini 3-D olarak izlediğini hayal etsene”

Aja’nın senaryo yazarı ve ortak yapımcısı ortağı Greg Lavasseur’a söylediği ilk şey bu olmuş. O günlerde James Cameron’ın Avatar’ı çok gizli yürütülen bir projeydi ama bu fikir Aja ve Lavasseur’ın aklındaydı.

Aja, “Bir film çekerken izleyicide yaratacağınız duygunun yoğun olması için çaba sarf edersiniz. Sadece sizin değil, milyonların izleyeceği bir film ortaya çıkartmaya çalışırsınız. Korku ve gerilim, izleyici üzerinde bir filmi izlediklerini unutturacak güçlü bir etki bırakır.” diyor.

Aja 3D’nin hikâyeyi bambaşka yerlere taşıyacağına ve özel efektlerle birlikte filmi başka bir boyuta sokacağına inanıyordu. Yönetmenin film sektöründeki yenilikleri sürekli takip eden Dimension’ı bu konuda ikna etmesi çok da zor olmadı. 3D teknolojisi Aja için korku hissi yaratmada kullandığı teknikleri bir yukarı düzeye taşıdı. Yönetmen bu sayede dehşeti izleyiciye yüz yüze yaşatabilecekti. “Suyun altına çekilip size doğru gelen balıklarla birlikte dehşeti sonuna kadar hissedeceksiniz.”

“Küçükken Disneyland’de Captain EO’u izlemiştim. Pirana üç boyutlu bir eğlence parkı gibi. Filmi yapmak eğlence parkının krokilerini çizmek gibiydi. Avatar’ın aksine her şeyin perdeden fırlayarak izleyiciye ulaşmasını istedik. Çünkü hikaye böyle gerektiriyordu. Bahar Tatili’ni kana bulayan piranalar. Ortaya çıkıp çok abarttık dememize gerek yok. Olayı zaten abartmak ve izleyicilere unutamayacakları üç boyutlu bir deneyim yaşatmak istedik.”

Aja’nın baş karakterde aradığı ilk şey güç olmuş. Asi oğlu ve diğer iki çocuğuyla baş etmeye çalışan Victoria Gölü şerifi Julie Forester, Bahar Tatili’nde artan kasaba nüfusunu kontrol etmeye çalışırken piranaların ortaya çıkmasıyla zor anlar yaşıyor.

Aja her yıl kasabasına gelen 20.000 gençle başa çıkabilecek güçte bir kadın şerif için Hollywood’u taramış. “Hem sert ve güçlü olmalıydı hem de böyle büyük bir felaket kasabayı etkisi altına alınca insanları koruyacak kadar anaç bir tarafı olmalıydı.” diyor Aja.

Yönetmen bütün bu aradıklarını Elisabeth Shue’da bulmuş.

“Rolün fiziksel bir tarafı olması beni çok çekti.” diyor Shue. “Eğer yönetmen koltuğunda başkası oturuyor olsaydı bu rolle pek fazla ilgilenmezdim ama Aja’nın ne kadar yetenekli bir yönetmen olduğunu biliyordum. Bu filmi mısırınızı elinize alıp izleyebileceğiniz bir popüler filmden derinliği olan bir filme dönüştürme potansiyeli olduğunu biliyordum. Filmde daha fazla dram ve gerilim yarattı ve olabildiğince görselliği ön plana çıkarttı. Ve bu beni heyecanlandırıyor.”

Shue her gün oynadığı tenisin yanında rolüne hazırlanmak için çalıştığını da söylüyor. “Film Arizona’da çekildi, suda sahnelerimiz çoktu, dublörlerin bile zorlanabilecekleri sahneler çektik. Aslında filmin kendisi başlı başına bir egzersiz programıydı.”

“En güzel anım ilk aksiyon sahnemin çekimiydi. Benim için fazlasıyla tehlikeli görünüyordu ama yine de yapmak istedim. Alex sahnede dublörün yerine benim oynamama izin verdi. O kadar korkmuştum ki kalbim yerinden fırlayacaktı. Sahne Bahar Tatili’ne gelen gençlere yapılan ilk pirana saldırısından sonra geçiyor. Oğlum beni arayıp diğer çocuklarımla birlikte tekneden mahsur kaldıklarını söylüyor. Aslında evde onlara bakıyor olmalı ama o tekneyle açılmayı tercih etmiş ve tekne hızla su alıyor. Benim teknemde kan kaybından ölmeye yakın on çocuk var ve çocuklarımı kurtarmanın bir yolunu bulmalıyım. Çevreme bakıyorum ve gölde üstüne basabileceğim kereste parçaları olduğunu görüyorum. Kendi teknemden atlayarak onların üstüne basa basa çocuklarımın teknesine ulaşıyorum.”

Aja şerifin oğlu Jake’in rolünü ise efsanevi actor Steve McQueen’in torunu Steven McQueen’e verdi. “Onda genç Matt Dillon olabilecek potansiyel var. Onunla çalışmak benim için ilginç bir deneyim oldu. O da diğer gençler gibi Bahar Tatili’nin tadını çıkartmak istiyor ama tehlike baş gösterince içindeki sertlik ortaya çıkıyor.” diyor Aja.

Shue ve McQueen’e ek olarak, Aja Adam Scott, Jessica Szohr, Ving Rhames, Brooklynn Proulx, Sage Ryan ve Jerry O'Connell’I kadroya kattı ve Christopher Lloyd, Richard Dreyfuss gibi efsanevi oyuncularla seçimini tamamladı.

http://www.gencsinema.com/makale/6-9230/pirana-3d-musaitseniz-sizi-yemeye-gelecegiz

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...