Jump to content

Stigmata

Dolunay

Önerilen Mesajlar

240.jpg

Açıklama : Korku sinemasından keyif alanların ilgiyle izleyeceğini düşündüğümüz Stigmata, Brezilya’daki bir kilisede görülen ilginç bir vakayı anlatıyor. Kilisedeki İsa heykelinin gözlerinden kan aktığı iddiası Vatikan’ın ilgisini çeker ve olayı araştırmak üzere Rahip Andrew Kiernan görevlendirilir. Bu sırada ABD’de de genç bir kadında İsa’nın çarmuha gerildiğinde oluşan yaralarına benzer yaralar belirlemeye başlar. Rahip Kiernan genö kadını bulacak ve tanık oldukları karşısında Hristiyanlığın temeline dair zorlu bir inanç sorgulamasına girişecektir.

Yönetmeni : Rupert Wainwrihght

Oyuncuları : Patricia Arquette, Gabriel Byrne, Jonathan Pryce, Nia Long.

Frankie Paige genç bir kuafördür. Toplumun sıradan bir üyesi gibidir ve aynı zamanda ateisttir. Son zamanlarda Frankie'nin başına garip hatta korkunç şeyler gelmektedir. Garip halüsinasyonlar görmekte, ellerinde ve vücüdunun bazı yerlerinde kanaması durmayan yaralar çıkmıştır. Doktorların tedavi çabaları da sonuç vermemiştir.

Vatikan Kilise'si bu konuyu araştırmak üzere Andrew Kiernan isimli birisini gönderir. Andrew hem rahip hem de bir bilimadamıdır. Hristiyanlık inancına göre bu yaralar Stigmata denen Hz.İsa'nın çarmıha gerilirken vücudunda açılan yaraları temsil etmektedir. Peder Andrew bu araştırması sırasında öğrendikleriyle kendi kişiliğini ve aynı zamanda kiliseyi tekrar değerlendirmek zorunda kalacaktır.

Film Amerika'da vizyona girmeden önce bazı Katolik Kiliseleri filmi protesto etti ve filmin dine bir saldırı olduğunu belirttiler. Bazıları ise filmin Hristayanlığı değil kilise sitemini ve hiyerarşiyi büyüteç altına koyduğunu belirttiler. Eleştirmenlerden filmi sevenler olsa da büyük kısmı beğenmedi.

Filmin resmi wep sitesi : http://www.mgm.com/stigmata/

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Filmin sonunda isanın kızıldenizde bulunan mektubundan bahsediliyor ve Vatikanın bunu hala reddettiginden cunkü şuanki hristiyanlık geleneklerini yoksayıyormus mektup

bence filmin o kısmı tamamen gerçekleri yansıtıyo o bulunan mektup incil in gerçek hali olarak geçiyo...geçmişte kilisenin kendi çıkarlarını tehlikeye atacağı iddaasıyla biçok kişiyi öldürmesi bunu destekleyen bi düşünce

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Frankie'nin ateist olması , varlığın etkisine girdiğinde havaya yükselmesi , kendi bedenine zarar vermesi gibi sahneleri The Exorcist'den refere ama beğendiğim bir filmdir Stigmata. Ve evet film Vatikan tarafından yasaklanmıştır. Çünkü anlatılan İncil hikayesi doğrdur.

"Taşı kaldırdığında beni bulursun, odunu kırdığında beni görürsün. Beni taş binalarda aramayın."

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Filmin sonunda isanın kızıldenizde bulunan mektubundan bahsediliyor ve Vatikanın bunu hala reddettiginden cunkü şuanki hristiyanlık geleneklerini yoksayıyormus mektup

cık yanlış hatırlıyorsun bu kadar çok izle ve karıştır.. olacak şey mi? filminde oldukaça sık bu konu vurgulanıyor... bu olayları inceleyen ve konuyu araştırmakla görevli rahip kızın duvara yazdığı aramice yazıları vatikan'a yolluyor.... kilise kendi çıkarlarını korumak için türlü oyunlar çeviriyorlar.. ve kızıldeniz civarında bulunan yazmaları saklamak da buna dahil.. hatta onları yok etmeye çalışmak......vs..:rofl::rofl:

orda geçen bir söz oldukça insanı etkiliyor... ''beni armak için insan yapısı binalara gitmene gerek yok.. ben heryerdeyim... bir taşı kaldır, bir tahtaya vur.... falan.. filan.. böyle birşeylerdi... uzun zaman geçti aradan ama tekrar çıksa izlerim... paylaşım için çok teşekkürler.. ama korku filmi ile ne alaksaı var çözemedim?:wacko:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...