Jump to content

Roman yazacağım lütfen yardım.

Altariel

Önerilen Mesajlar

Ben roman yazmaya karar verdim. Tür olarak fantastik konu olarak nefilim ırkını ele alacağım. Fakat mekan konusunda kararsızım sizce olay örgüsü hayalürünü bir ülkede mi yoksa gerçek bir ülkede mi geçmeli. Görüşünüz gerçekten benim için çok önemli. Ve karakter isimlerini türkçe mi yoksa yabancı mı seçmeliyim. Yorumlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben roman yazmaya karar verdim. Tür olarak fantastik konu olarak nefilim ırkını ele alacağım. Fakat mekan konusunda kararsızım sizce olay örgüsü hayalürünü bir ülkede mi yoksa gerçek bir ülkede mi geçmeli. Görüşünüz gerçekten benim için çok önemli. Ve karakter isimlerini türkçe mi yoksa yabancı mı seçmeliyim. Yorumlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Böylesi özel bir çalışma için, ilk önce ön çalışma yapmanız şart. Kendinize bir harita çizerek başyabilirsiniz. Kişiler, mekanlar hayal gücünüzle aksın gitsin. Ama bizim fikirlerimizi sorarsan kafan daha da karışır. Ben fantastik kurguyu çok severim yalnız, kurgusu güzel, konusu özel ve sürükleyici olmalı. Yoksa burada birisi Ahmet demiş, diğeri Daniel demiş önemi hiç yok.. Sizin akışına bırakacağınız ve içinizden gelen bir yol olmalı bu diye düşünüyorum :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Böylesi özel bir çalışma için, ilk önce ön çalışma yapmanız şart. Kendinize bir harita çizerek başyabilirsiniz. Kişiler, mekanlar hayal gücünüzle aksın gitsin. Ama bizim fikirlerimizi sorarsan kafan daha da karışır. Ben fantastik kurguyu çok severim yalnız, kurgusu güzel, konusu özel ve sürükleyici olmalı. Yoksa burada birisi Ahmet demiş, diğeri Daniel demiş önemi hiç yok.. Sizin akışına bırakacağınız ve içinizden gelen bir yol olmalı bu diye düşünüyorum :)

Evet haritamı hazırladım olay örgüm de hazır fakat isimler ve mekan en çok takıldığım nokta oldu. Peki teşekkür ediyorum çok. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bence kendi içinizde bir ütopya yaratın burada kendi kurallarınzı kurun kendi yerlerinizi kurun eğer dramatik bir şekilde yapacaksanız güneşin batışını betimleyin falan :) karakter isimlerine gelince karakter isimlerini da ütopik bir şey yap :D kendin uydur

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bence kendi içinizde bir ütopya yaratın burada kendi kurallarınzı kurun kendi yerlerinizi kurun eğer dramatik bir şekilde yapacaksanız güneşin batışını betimleyin falan :) karakter isimlerine gelince karakter isimlerini da ütopik bir şey yap :D kendin uydur

Tamam dikkate alacağım teşekkürler. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eğer çok satmasını istiyosan bence gerçek mekanlarda geçmeli. Tercihen Amerika ve İsrail, isimleri de hem ingilizce hem türkçe yap. En sonunda da türkler yensin amerikalılarla yahudileri. Çatır çatır satar o kitap :D

Maşallah sen işi biliyorsun. Köşeyi dönerim bu şekilde yazarsam :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bahsettiğin ırkın ortaya çıktığı kültüre yakın isimler ve o kültüre ait benzer mekan seçimleri daha dikkate değer olduğu kanısı uyandırır okuyucularda . Tercihinin bu yönde olması daha kayda değer bir eser çıkarmanı sağlar şahsi görüşüm.

Eğer hayali öge yaratmada iyi isen hayal gücün kayda değer bir düzeyde ise hayali yeni bir mekan ve yeni tür isimler de eserde senin kendi imzanı daha iyi yansıtmanı sağlar .

Hayal ve gerçeği harmanlayıp ortaya melez bir eser de çıkarabilirsin . Birde çalışman seri şeklinde devam edecek ise konunun tıkanma durumunu göz önünde bulundurup en doğru şekliyle başlaman daha kaliteli çalışma yapmanı sağlar.

Dilerim başarılı bir çalışma sonunda eserin güzel de bir kapak tasarımı ile elimizde bulunur eserin .

Başarılar çalışmanda .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bahsettiğin ırkın ortaya çıktığı kültüre yakın isimler ve o kültüre ait benzer mekan seçimleri daha dikkate değer olduğu kanısı uyandırır okuyucularda . Tercihinin bu yönde olması daha kayda değer bir eser çıkarmanı sağlar şahsi görüşüm.

Eğer hayali öge yaratmada iyi isen hayal gücün kayda değer bir düzeyde ise hayali yeni bir mekan ve yeni tür isimler de eserde senin kendi imzanı daha iyi yansıtmanı sağlar .

Hayal ve gerçeği harmanlayıp ortaya melez bir eser de çıkarabilirsin . Birde çalışman seri şeklinde devam edecek ise konunun tıkanma durumunu göz önünde bulundurup en doğru şekliyle başlaman daha kaliteli çalışma yapmanı sağlar.

Dilerim başarılı bir çalışma sonunda eserin güzel de bir kapak tasarımı ile elimizde bulunur eserin .

Başarılar çalışmanda .

Çok teşekkürlerrr. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gerçek ülkelerin, gerçek isimlerin kullanıldığı romanların daha çok tuttuğu su götürmez bir gerçek. Ancak bu yazan kişiye göre de değişmekte tabi ki. Türkiye de fantastik edebiyat türünde pek fazla eser bulmak mümkün değil. Yazılan şeyler forumlarda ki fan fictionlardan öteye geçmemekte. Ancak yazar potansiyeline sahip çok sayıda insanımız olduğu kesin :) Bir ara internet üzerinde yazılan fan fictionları veya bloglarla devam ettirilen hikayeleri az okumazdım :D

Karakter ismi konusu sana bağlı olan bir şey. Ancak eğer gerçekler üzerinden gideceksen, en azından bir Türk karakter bulundurarak sempati kazanabilirsin. Bunun dışında yabancı, yerli çok farkedeceğini zannetmiyorum zaten demin de dediğim gibi pek fazla Türk fantastik kitap yazarı olmadığından okuyucular genelde yabancı yazarların, yabancı karakterlerle geçen kitaplarını okuyor. Bu tür pek geniş kitleye hitap etmediğinden dışarıyı değil, içeriyi hedeflemen gerek.

Türk yazardan fantastik roman çıkarsa ilk alıcın benim ona göre. İmzalı isterim :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...