Jump to content

Polyushka Polye

paranormalfikir

Önerilen Mesajlar

Polyushka Polye bir Sovyet şarkısıdır. Şarkının aslının Rus İç Savaşı sırasında yazıldığı ve Kızıl Ordu tarafından söylendiği rivayet edilse de çeşitli tartışmalar mevcuttur. Rus bestekâr Lev Konstantinovich Knippe (1898 -1974) tarafından bestelenmiş, sözlerini Viktor Gusev'in yazmış plduğu bir halk şarkısıdır. "Komünist bir asker hakkında şiir" isimli senfoninin bir parçasıdır.

Parçanın adı, Benim Vadim anlamına gelir.

II. Dünya Savaşı'nda Sovyetlerin yürüttüğü Büyük Vatanseverlik Savaşı sırasında bilinen parçalardan biri haline gelmiştir.

Rus ordusu tarafından çok kez farklı versiyonu seslendirilmiştir. Rusya'da düşmanlara karşı savaşmak üzere evini terkeden askerler için söylenir.

Ağır başlayan ve gittikçe güçlenen melodisi ile en güzel Sovyet parçalarından biri olarak kabul edilmektedir.

Şarkının özelliklerinden biri de; dinlenildiğinde adrenalin, serotonin veya oksitosin hormonu salgılayarak coşku vermesi, heyecanı artırması ve güven duygusu verebilmesidir.

Ülkemizde de Efkan Şeşen, Ahmet Koç gibi yorumcular tarafından da icra edilmeye çalışılmıştır.

Popüler bir versiyonunda ritim olarak atın koşma sesi kullanıldığından olsa gerek; ovalarda özgürce koşma hissi uyandırır.

Yavaş, dingin, derinden dörtnala koşan bir at ve giderek yaklaşan Benim Vadim...

Şarkının Türkçe Sözleri

Bu ova,

Bu engin ova

Atları koşar üzerinde çayırların

Hey, kızıl ordu kahramanlarının

Hanımlar bakın,

Gittiğimiz yere bakın

Uzun yolumuz, hızla koştuğumuz

Hey, sizin şanlı yolunuz

Hanımlar, bakın

Düşmanı yenmek üzereyiz

Atlarımız rüzgar

Hey, tanklarımız fırtına

Haydi ahenkle çalışalım

Kolhoz için çalışalım

Biz nöbetçileriz, emeğin bekçileri, şimdi

Hey, biz bekçileriyiz emeğin

Hanimlar, bakın

Hanimlar, gözyaşlarımızı silelim

Haydi çalsın ,güçlenelim, şarkımız

Hey, bizim savaş baladımız

Bu ova

Bu engin ova

Atları koşar üzerinde çayırların

Hey, kızıl ordu kahramanlarının

ALINTIDIR

Bu da Kızıl Ordudan;

[video=youtube_share;WXE-m_yPH_s]

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aslında komünizmle ilgisi yok o yılların rejiminde bir ordu marşı haline dönüşmüş. Çıkış noktası komünizm değil yani...

bunu babaannem söylerken duymuştum =D kendisi rus zaten komünizmi sevmem ama yinede güzel bir şarkı

Polyushko Polye ~ Russian Red Army Choir ☭ - YouTube

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim babaannem annanem babam annem hepsi rus ama aralarında rusça konuşuyorlar ben anlamıyorum çünkü doğma büyüme türkiye =/ ama babamdan öğreniyorum o öğretiyor

büssürü şarkı biliyorum katyusha , polyushka polye , çav bella , einheitfrontlied , podmoskovye veçera , worker's marseillaise , enternationale , zashchitniki Moskvy vb hepsi koro halindeki şarkılar =D ezberlemeleri çok kolay çok teşekkürler söylediğiniz müzikleri hatırlayıp bazen dinliyorum =) ------ Rusçası =) Полюшко поле

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Katyusha ve Bella Ciao için de konu açmıştım.

http://www.gnoxis.com/katyusha-56694.html

http://www.gnoxis.com/bella-ciao-elveda-g%C3%BCzelim-56716.html

Benim babaannem annanem babam annem hepsi rus ama aralarında rusça konuşuyorlar ben anlamıyorum çünkü doğma büyüme türkiye =/ ama babamdan öğreniyorum o öğretiyor

büssürü şarkı biliyorum katyusha , polyushka polye , çav bella , einheitfrontlied , podmoskovye veçera , worker's marseillaise , enternationale , zashchitniki Moskvy vb hepsi koro halindeki şarkılar =D ezberlemeleri çok kolay çok teşekkürler söylediğiniz müzikleri hatırlayıp bazen dinliyorum =)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

büssürü şarkı biliyorum katyusha , polyushka polye , çav bella , einheitfrontlied , podmoskovye veçera , worker's marseillaise , enternationale , zashchitniki Moskvy vb hepsi koro halindeki şarkılar =D ezberlemeleri çok kolay çok teşekkürler söylediğiniz müzikleri hatırlayıp bazen dinliyorum =) ------ Rusçası =) Полюшко поле

Ochi Chernie de, Rus şarkısı mı? Kalinka'yı unutmuşsun :))
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkürler. :) Aslında en iyi kaydımı yükledim siteye her zaman bu şekilde çalamıyorum. Çok çalışmam lazım. :) Birde yeni kayıtlarımı mp3'e dönüştürerek yüklüyorum. Eski kayıtlar wav formatında olduğu için sesler çok tiz çıkıyodu. Sırada Katyusha var.

çok güzel olmuş hoşuma gitti uzun süre çalıştığın belli :)
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...