Jump to content

Lethal Perfection

Önerilen Mesajlar

Yazın yükseleni yengeç olan bir yay burcu ile tanıştığım da ki adamın yay burcunda stelyumu vardı oldukça dindar bir Müslüman olmasına rağmen astroloji ile ilgilenmeme pek bir şey dememişti ve bunun üzerine Muhyiddin-i Arabi'nin yorumlarına da göz atabileceğimi söylemişti. Aynı günde doğduğumuzdan mudur yoksa başka bir şey mi bilmiyorum ama gayet kafa dengi sayılabilecek bir adamdı.

Muhyiddin-i Arabi'nin yorumlarına göz attığım zaman şu an ki batı astrolojisi disiplininden çok çok ayrı bir şey bul(-a)madım fakat Ay ile ilgili yorumlar gerçekten oldukça enteresandı. Ayı şu an ki batı astroloji disiplinin dediği tarzda benefik bir gezegen gibi tanımlamamış aksine kişinin aciziyetini temsil eden yönünü şeklinde tanımlamıştı. Enteresan bir yorum gibi gelmişti başlangıçta, ancak zamanla Ay'ın doğasını hiç anlayamamış ben için bayağı ciddi bir pusula olmuştu.

Ay kişinin edilgen yönünün temsilcisidir. Ay'ın yerleştiği doğaya göre o yönde bir edilgenlik kazanırız ve o yönde etkilenmeler yaşarız. Kişinin sahip olduğu içgüdülerin en temelinde bu edilgen taraftan gelen mesaj vardır. Kişi bu gelen mesajların kaynağını nesnel bir şekilde doğrudan değerlendiremese de en azından bu mesajlar doğrultusunda etkilenebilir ve farkında olmadan bir takım etkiler altına girebilir. Bunu daimi olarak ilahi mesajlar olarak yorumlamayın, mesela bir kişinin bir mekana girdiğinde o mekana ısınamamış olması ve güçlü bir şekilde ortada hiçbir neden olmadan başına bir bela geleceğini fark etmesi Ay'ın sağlıklı çalıştığı durumlara bir örnektir.

Bu edilgen yön, kişinin her şeye daimi olarak bulaşamadığının bir hatırlatıcısı olduğu için basitçe biz insanoğlunun yaşamasını sağlayan kişisel güvenlik duygusunu da ön plana çıkarır. Zira bir insan daimi olarak sürekli olarak kontrolü elinde olamayacağı gibi aynı zamanda güçlü de kalamaz. Ayın temsil ettiği edilgen yön kişi psikolojisinde kişinin sahip olduğu korunma dürtüsünün de temelini hazırlar. Bu korunma dürtüsü elbette ki kişinin bilinçaltını oluşturan temel şey değil, direkt kendisidir.

Bilinçaltının çalışma prensiplerini inceleme bakımından reklamlar pekala bu konuda oldukça ilgi çekicidir. Reklamları kimse sevmez ve pek çoğumuz da ilgilenmeye değer bir şeymiş gibi bulmayız. Reklam ajansları da bunun farkındadır ve reklam stratejileri bilinçlice kabul edilecek mesajlar üzerine de olmaz. Daha çok sürekli var olduklarını hatırlatarak "Güvenilir" şeklinde kendilerini lanse ederler ve yoğun, aynı zamanda sık, içerikleriyle bir şekilde bilinçaltımızda yer edinirler. Kolayı ele alalım. Pekala pekte öyle aman aman bir içecek olmadığı gibi zararları pekala bayağı da vardır. Fakat insanlar başka seçenekler olmasına rağmen kolayı sayan aynı içecek firması tarafından satılan diğer içecekleri bile görmezden gelip sadece kolayı tercih etmektedirler. Bunun temelinde bilinçlice kabul edilmiş bir şey yoktur. Kola içmek kişiye bir şekilde "Güvenilir" gelmektedir zira kişi çocukluğundan itibaren bu içeceğin reklamlarının etkisi altında kalmış, bunu da içselleştirmiştir. Bunu biraz daha açmam gerekirse, çocukluğumuzdan beri varlığını sürekli hissettiren bir şey bizim için güvenilirdir çünkü onu tanıyoruzdur ve içinden ne çıkabileceğini biliyoruzdur. Kısaca bilinçaltımız aynı zamanda kişisel güvenliğimize yönelik çalışır.

Çocukluğumuzdan beri düzenli bir şekilde sıklıkla vurgulanan pek çok şey psikolojimizin edilgen yönü olan bilinçaltımıza her türlü işler ve bilinçaltımızdan geçmişte edindiğimiz deneyimlere dair pek çok mesaj alırız. Eğer bilinçaltımıza uygun hareket göstermezsek bize negatif mesajlar gönderir ve bunun sonucunda anlayamadığımız bir şekilde duygularımızla alakalı pek çok şeyi yaşarız.

Ay'ın temsil ettiği şeylerden biri yakın arkadaşlar çevresidir. Yakın arkadaşlar Ay ile doğrudan temsil edilen aile gibidir (fakat o sıkça vurgulandığı için anlatmıyorum), onlara güvenebilirsiniz ve onlar hayatınızda köklü bir yer edinmiştir. Ay'ın aldığı olumlu yerleşimler kişinin yakın arkadaşlarıyla olan güçlü bağlarını gösterirken Ay'ın aldığı olumsuz yerleşimler ve olumsuz açılar kişinin yakın arkadaşlarıyla olan kopukluğu, olumsuzluğu gösterir. Örneğin Güneş - Ay karesi kişinin kişiliği ile içinde bulunduğu çevrenin uyumsuzluğunu gösterir.

Ay ile sembolize edilen Yengeç burcu bu arada toplumsal çalışmayı ve arkadaşları temsil eden Kova burcunun 6. evindedir, yani kısaca Yengeç burcu toplumsal çalışmanın ve arkadaşlığın en ileri halidir. (Başak burcunun kişiliğin en ileri noktası olduğunu bilirsiniz. Kişilik Koç ile oluşur ve Koç'un 6. evinde yani Başak burcunda kişilik tamamlanır. Kova - Yengeç arasında da bu şekilde bir bağlantı vardır tam olarak ne demek istediğimi idrak edemeyenler için.)

Ay aynı zamanda Tanrı sembolünün nasıl olması gerektiğini de etkiler. Tanrı ilk etapta insan için umut kaynağı ve güven verici bir idoldür. Kişinin bilinçaltında oluşan güvenlik psikolojisi küçük yaştaki sorgulanamaz ve koruyucusu olan anne sembolünü içselleştirerek her şeye gücü yeten varlığın ne tarz bir şey olması gerektiğini anne ile kıyaslayarak bulur. Ve sonuç olarak her şeye gücü yeten anne sembolü Tanrı inancının temelini oluşturur. Eğer ortada bir inançsızlık söz konusu ise siyasi görüşlerde başı çekenleri, halk kahramanlarını da tanrılaştırma eğilimi olabileceği gibi aynı zamanda güvenliğin yeterince sağlanamaması kişiyi inançsızlığa sürükleyebilir.

Yay burcu Yengeç burcunun 6. evidir. Yayın temsil ettiği dini inançlar, üstün tarikatler ve ideolojilerin temelinde Yengeç burcunun temsil ettiği güvenlik duygusu vardır.

Ateş grubundaki bir Ay kişinin hiddetli ve fiziksel anlamda enerji dolu bir çevrede büyüdüğünü, edilgen yönünün bu şekilde çalıştığını gösterirken Hava grubundaki bir Ay edilgen yön daha sakin ama yine de zihinsel anlamda enerjik bir yapıyı temsil eder. Hava ve ateş grubundaki yerleşimler psikolojik olarak sağlıklıdır fakat yine de Ateş grubundaki yerleşimlerde bir iticilik olabileceği için kişi basitçe dışlanabilir, bireysel davranmaya itilebilir.

Su grubundaki Ay ise pek çok travmanın habercisi olabilir fakat kişi aynı zamanda başkalarını da bu edilgen yön vasıtasıyla yönetebilir, onları iyileştirebilir veya onlara bu yönden zarar verebilir. Fakat bu travmanın etkileri atlatıldığı zaman kişi müthiş bir birikime ve pek çok şeye sahip olacaktır. Toprak grubundaki Ay ise duyguların kontrolü bakımından su grubu kadar başarılı değildir, sadece duygusal mesajlara dayanma üzerine bir yapı vardır. Bu Boğa burcunda sağlıklı değerlendirebileceği gibi (Kısa sürede çözüm bulana kadar dayanmak.) Oğlak burcunda anlamsız bir şekilde kişinin kendi psikolojisini sosyal olarak güvende olmak için bastırma gibi bir anlama gelebilir. Başak burcunda aldığı konumda pek sağlıklı sayılamaz, kaynağı anlaşılamaz pek çok psikolojik sorunun habercisi olabilir.

Ve yazıyı sonlandırmadan önce Ay'ın aldığı konumlarda kişilerin yetenekli olduğunu da söylemeliyim. Çünkü kişi alınan o konum doğrultusunda daha hassas ve "edilgen" olacağı için farkında olmadan bu yönden mesajlar alacak, bilinçaltı bu yönde çalışacaktır. Dolayısıyla bilinç bu yönde çalışmalar yaparken daha kolay o konular öğrenip daha kolay ustalaşacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Su grubundaki Ay ise pek çok travmanın habercisi olabilir fakat kişi aynı zamanda başkalarını da bu edilgen yön vasıtasıyla yönetebilir, onları iyileştirebilir veya onlara bu yönden zarar verebilir. Fakat bu travmanın etkileri atlatıldığı zaman kişi müthiş bir birikime ve pek çok şeye sahip olacaktır. Toprak grubundaki Ay ise duyguların kontrolü bakımından su grubu kadar başarılı değildir, sadece duygusal mesajlara dayanma üzerine bir yapı vardır. Bu Boğa burcunda sağlıklı değerlendirebileceği gibi (Kısa sürede çözüm bulana kadar dayanmak.) Oğlak burcunda anlamsız bir şekilde kişinin kendi psikolojisini sosyal olarak güvende olmak için bastırma gibi bir anlama gelebilir. Başak burcunda aldığı konumda pek sağlıklı sayılamaz, kaynağı anlaşılamaz pek çok psikolojik sorunun habercisi olabilir.

Güneş burcu yönetici gezegeni Ay, yükseleni oğlak olup, Ay burcu Boğa olan biri olarak (ki Ay'a olan kifayetsiz sevgimi de katarak) vay arkadaş demekten kendimi geri alamadım :D

Ay ile ilgili gerçekten çok güzel ve açık bir yazı olmuş, elinize sağlık :) Ay'ın evrelerinin kişilerin enerji çalışmalarında da oldukça önemli bir yere sahip olduğunu biliyorum. Birçok ritüel ve çalışmalar Ay'ın konumu dikkate alınarak gerçekleştirilmekte zira.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Güneş burcu yönetici gezegeni Ay, yükseleni oğlak olup, Ay burcu Boğa olan biri olarak (ki Ay'a olan kifayetsiz sevgimi de katarak) vay arkadaş demekten kendimi geri alamadım :D

Ay ile ilgili gerçekten çok güzel ve açık bir yazı olmuş, elinize sağlık :) Ay'ın evrelerinin kişilerin enerji çalışmalarında da oldukça önemli bir yere sahip olduğunu biliyorum. Birçok ritüel ve çalışmalar Ay'ın konumu dikkate alınarak gerçekleştirilmekte zira.

Valla bizde Güneş Yay, Ay Başak, yükselen Oğlak olarak en sevdiğimiz sup Leona'ydı ama hiç Leona için güneşe kifayetsiz sevgi duymadık. :D

Teşekkürler. :) Ay'ın konumu muhtemelen rituellerde enerjinin kapısı olarak kullanılabilir. Sembollerde bunu temsil ediyor olabilir. Paganizm'de ana bir enerjiden bahsediliyor, Paganizm hakkında fazla bir fikrim yok ancak Ay'ın da bu kadar ciddiye alınması o enerjiyle bir bağlantı kurmak olarak düşünülebilinir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Valla bizde Güneş Yay, Ay Başak, yükselen Oğlak olarak en sevdiğimiz sup Leona'ydı ama hiç Leona için güneşe kifayetsiz sevgi duymadık. :D

Teşekkürler. :) Ay'ın konumu muhtemelen rituellerde enerjinin kapısı olarak kullanılabilir. Sembollerde bunu temsil ediyor olabilir. Paganizm'de ana bir enerjiden bahsediliyor, Paganizm hakkında fazla bir fikrim yok ancak Ay'ın da bu kadar ciddiye alınması o enerjiyle bir bağlantı kurmak olarak düşünülebilinir.

LoL'de Diana denk geldi aslında bir alakası yok :D Benim için karakteri çizmişler :p

Yapılan çalışmanın niyetine göre ayın hangi evresinde olduğuna bakılır ve o aralıkta çalışma yapılır. Ya da kişinin "şa ve ki" dengesine bakılarak hangi evrede enerjisel olarak en güçlü hâlde olduğu bilinir vs vs. Aslında bir sorum olacaktı. Ay'ı düz mantık hep duyguların temsilcisi olarak bildim. Yengeç burcunu da evcimen, anaç vs genel kavramlarla öğrendim. Bir başlıktaki yorumların birinde bir kişi burç özelliklerini taşımadığını belirtmiş. Cevap olarak da muhtemelen doğum saatinizi yanlış biliyorsunuz denilmiş. Şimdi ben doğum saatimden %100 eminim. Yengeç burcu olarak Ay'ın kontrolünde duygusal bir insanım evet ama hiç de evcimen ya da anaç değilim. Bu durumda yükselen mi etkili oluyor? Ya da başka bir gezegen etkisi mi söz konusu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

LoL'de Diana denk geldi aslında bir alakası yok :D Benim için karakteri çizmişler :p

Yapılan çalışmanın niyetine göre ayın hangi evresinde olduğuna bakılır ve o aralıkta çalışma yapılır. Ya da kişinin "şa ve ki" dengesine bakılarak hangi evrede enerjisel olarak en güçlü hâlde olduğu bilinir vs vs. Aslında bir sorum olacaktı. Ay'ı düz mantık hep duyguların temsilcisi olarak bildim. Yengeç burcunu da evcimen, anaç vs genel kavramlarla öğrendim. Bir başlıktaki yorumların birinde bir kişi burç özelliklerini taşımadığını belirtmiş. Cevap olarak da muhtemelen doğum saatinizi yanlış biliyorsunuz denilmiş. Şimdi ben doğum saatimden %100 eminim. Yengeç burcu olarak Ay'ın kontrolünde duygusal bir insanım evet ama hiç de evcimen ya da anaç değilim. Bu durumda yükselen mi etkili oluyor? Ya da başka bir gezegen etkisi mi söz konusu?

Benim fikrimi sorarsan burçlara o kadar alakasız yorumlar geliyor ki millete uymaması tabii ki doğal. Ve Güneş ile alakası olmayan şeyleri sadece güneşe yükleyerek "Hadi tutsun bakalım." şeklinde bekliyorlar. Daha yükselenin yorumu ne bilmeyenler "Doğum saatini bilmiyorsundur ondan tutarsız geliyordur yorumlar." diye millete astrolog kesiliyor. Elbette ki tutarlı olan şeyler var, olmasa zaten millet hiç inanmazdı.

Yengeç burcundaki Güneş edilgen bir kimliği temsil eder. Dış müdahalelere karşı oldukça açık bir kimliği temsil ettiği gibi bu kimlik erken yaşta koruma altındadır, dolayısıyla kişinin psikolojisinde baskın olan şey korunmak ve yakın insanlarla beraber olmaktır. İnsanın içinden geldiği gibi bilinçsizce hareket ederek bir şeyleri kazanması, erken yaşlarda şanslı olmak Yengeç burcunun temel özellikleridir. Yaşlandıkça bu erken yaşlardaki başarıları özlemek, zamanla her şeyin tadını kaybetmesi, güvenilen tek kişiyi bunaltacak derecek bağlanmak Yengeç burcunun başlı sorunları olmakla beraber insanların duygusal halini iyi analiz edebilmek, derin anlamda bir iletişim sağlayabilmek ve güçlü hislerde Yengeç burcunun yetenekleridir. Bununla beraber senin kişiliğin üzerinde hatrı sayılır bir Boğa burcu etkisi olduğunu söyleyebilirim, Yengeç burcu bilinçaltı ile ilgili olduğu için bilinçaltındaki imajı birebir yansıtır.

Duygusallık nedir? Bana kalırsa kişinin içgüdülerinden gelen mesajlardan başkası değildir.

Bununla beraber yeni bir astroloji öğrencisinin yükselen ne kavraması oldukça önemli. Yükselen kişinin ikinci güneş burcu falan değildir. Yükselen bizim toplum içindeki kimliğimiz, benliğimiz ve yaşadığımız hayattır. Basitçe yaşadığımız hayat bizim nasıl bir imaja sahip olduğumuzu etkiler ve doğal olarak imajımız toplum içinde nasıl değerlendirildiğimizi gösterir. Ancak yükseleni yorumlarken temel düşünce yaşanılan hayat olmalı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim fikrimi sorarsan burçlara o kadar alakasız yorumlar geliyor ki millete uymaması tabii ki doğal. Ve Güneş ile alakası olmayan şeyleri sadece güneşe yükleyerek "Hadi tutsun bakalım." şeklinde bekliyorlar. Daha yükselenin yorumu ne bilmeyenler "Doğum saatini bilmiyorsundur ondan tutarsız geliyordur yorumlar." diye millete astrolog kesiliyor. Elbette ki tutarlı olan şeyler var, olmasa zaten millet hiç inanmazdı.

Yengeç burcundaki Güneş edilgen bir kimliği temsil eder. Dış müdahalelere karşı oldukça açık bir kimliği temsil ettiği gibi bu kimlik erken yaşta koruma altındadır, dolayısıyla kişinin psikolojisinde baskın olan şey korunmak ve yakın insanlarla beraber olmaktır. İnsanın içinden geldiği gibi bilinçsizce hareket ederek bir şeyleri kazanması, erken yaşlarda şanslı olmak Yengeç burcunun temel özellikleridir. Yaşlandıkça bu erken yaşlardaki başarıları özlemek, zamanla her şeyin tadını kaybetmesi, güvenilen tek kişiyi bunaltacak derecek bağlanmak Yengeç burcunun başlı sorunları olmakla beraber insanların duygusal halini iyi analiz edebilmek, derin anlamda bir iletişim sağlayabilmek ve güçlü hislerde Yengeç burcunun yetenekleridir. Bununla beraber senin kişiliğin üzerinde hatrı sayılır bir Boğa burcu etkisi olduğunu söyleyebilirim, Yengeç burcu bilinçaltı ile ilgili olduğu için bilinçaltındaki imajı birebir yansıtır.

Duygusallık nedir? Bana kalırsa kişinin içgüdülerinden gelen mesajlardan başkası değildir.

Bununla beraber yeni bir astroloji öğrencisinin yükselen ne kavraması oldukça önemli. Yükselen kişinin ikinci güneş burcu falan değildir. Yükselen bizim toplum içindeki kimliğimiz, benliğimiz ve yaşadığımız hayattır. Basitçe yaşadığımız hayat bizim nasıl bir imaja sahip olduğumuzu etkiler ve doğal olarak imajımız toplum içinde nasıl değerlendirildiğimizi gösterir. Ancak yükseleni yorumlarken temel düşünce yaşanılan hayat olmalı.

Çok haklısınız. Astrolojide gördüğüm kadarı ile bilgi kirliliği ya da işe geldiği gibi anlatımlar çok fazla var. Bu yüzden bilgi öğrenimi sürecinde oldukça dikkatli olmaya çalışıyorum. Mesela yükselen burç tam olarak oturtamadığım bir durumdu. Yorum için teşekkürler :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şub yükselen işi nedir yahu.Doğum saatii nasıl biliyor millet anlamış değilim.

Müslüman alimler arasında gezegenleri inceleyenler de vardı.Kaderimize etki ettiklerini değilde kişiliği etkilediğine inandıklarını söylemişti din hocamız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şub yükselen işi nedir yahu.Doğum saatii nasıl biliyor millet anlamış değilim.

Müslüman alimler arasında gezegenleri inceleyenler de vardı.Kaderimize etki ettiklerini değilde kişiliği etkilediğine inandıklarını söylemişti din hocamız.

Hastane kayıtlarında doğum saati oluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Belki ukalalık diyeceksiniz, belki de konuyu hortlatmak amacıyla yazdığımı düşüneceksiniz ama eğer kendi mesajımı editleyebilsemdim konunun altına yazardım:

Ne yazı yazmışım be...

Okudukça bunu kendim yazmış olmanın getirdiği bir gurur var üstümde. Resmen ay hakkında açıklayamadığım, bir türlü ifade edemediğim onca şeyi en nihayetinde bu yazıda ifade etmişim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu başlığa eklemek istediğim şeyler olacak . Birkaç örneklem yapacam harita üzerinden , benim içinde güzel bir çalışma ve zevk olur . Lethal gene güzel bir yazı ortaya çıkarmış . Kendisinin ayı başak burcunda olduğu için , başak burcunun temsil ettiği saflık perspektifi ile konuya yaklaşmaya çalışıyor . Eskiden bakire kelimesinin manası buydu , oldukça bakir bir yazı sayılabilir yani ..

Burada lethale vermek istediğim küçük ve önemli bir dipnot ; . Evet ay kişinin kendisini içsel açıdan güvenli hissetmesi ve kendisi ile barışık olabilmesi için özen göstermesi ve etken olması gereken hissediş ve varoluş tarzını temsil eder . Ay için geçerli olan edilgenlik daha çok kişinin kendisini yaşama ve doğal çevresine uydururken , öncelikle içinde bulunduğu deneyimden kendisini uzaklaştırmasını ve nesnelleşme çabasını içerir . Bu son yazdığımda , stephen arroyonun kitaplarından oldukça etkilendim ..

Planetler daha çok yaşanılan hayat deneyiminin boyutlarını temsil ederler . Ayı ;kolektif gezegenler ile güçlü bağlantıları olan insanların . Benzer travmatik hayat deneyimlerinden , daha yaratıcı ve daha çok şekil verici bir şekilde kurtuldukları . Aya dair son derece şahane tespitlerden biridir ... :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu başlığa eklemek istediğim şeyler olacak . Birkaç örneklem yapacam harita üzerinden , benim içinde güzel bir çalışma ve zevk olur.

Tabii ki ekleyebilirsin. Hatta benim haritamı bile kullanabilirsin, istediğin gibi davran.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...