Jump to content

Türk solu nerde nereye gidiyor..?

Depressive

Önerilen Mesajlar

mesela che küba devrimini yaparken hayatını feda etti ki ondan sonraki bolivya savasına giderken arkasında cocuklarını bıraktı.. ha benim dedigim fedakarlık bunlar degil tabiki.. zamana göre örnek verirsem bi apartman katında degil normal bi daire hergün et yememe yada evine süs eşyası almaktan kastım ve bunun gibi seyler.. halk nasılsa sende öyle olcaksın kısacası halkın içinden gelip para görünce degişmiceksin ve hortumlamayacaksın..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

schezophreniac babacım acıklama ıcın tsk!

vhercle babacım bu bızım gunumuz toplumu ıcın pekde anlasılır bı kavram oldugunu sanmıyorum!koyun gıbı gudulmeye alısmısız!hanı halkımız kafayı kaldırıpta "yaw bız ne yapıyoruz"demıyor dememekte de ısrar edıyor!

tsk!

saygı ve sevgılerımle!!!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Türk solu diye bir şey den söz edebilirmiyiz artık? Maalesef edemeyiz; Solun sosyal demokrat kesimi statükocu ve muhafazakarlaşmıştır.Sosyalist kesimin büyük kısmı 80 sonrası Kürtçülüğe kaymıştır.Yani kısacası Türkiyede Sol muhalefet özellikle 80 sonrası dayatmalar sonucu yenilgiye uğramış onların istedikleri rotalara kaymıştır...Ben bugün Sol ve sosyalist hiç bir muhalif hareket görmüyorum adı geçebilir ama muhtevası muhakkak yukarıda belirttiğim gibi dir...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Türk solu diye bir şey den söz edebilirmiyiz artık? Maalesef edemeyiz; Solun sosyal demokrat kesimi statükocu ve muhafazakarlaşmıştır.Sosyalist kesimin büyük kısmı 80 sonrası Kürtçülüğe kaymıştır.Yani kısacası Türkiyede Sol muhalefet özellikle 80 sonrası dayatmalar sonucu yenilgiye uğramış onların istedikleri rotalara kaymıştır...Ben bugün Sol ve sosyalist hiç bir muhalif hareket görmüyorum adı geçebilir ama muhtevası muhakkak yukarıda belirttiğim gibi dir...

tabiki bu düşüncende dogru ama ben bi hareket görüyorum bu sıralar türk solunda tabi bu benim kendi görüşüm.. yine dedigim gibi koltuk sevdası iktidar hırsı yada herhangi maddi bir varlıgın peşine düşülmesinden korkuyorum..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

artık sol ve sağ diye kavramlar kalmadı dindar ve dindar olmayan kesim oluşturuldu her şey dine kaydırılmaya başlandı amaçlar saptırılmaya gitti..kimisi yaptığını dinin arkasına saklanarak savunuo kimisi Atatürkçülüğün ve çöküşü başlatıyorlar...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hayır din ile sandığın kadar yakından ilişkili değil.Birebir kapitalist sistemin oyunları bunlar.Önce ırkçılığı körüklediler sonra da dini kullanıyorlar.Malcolm'un yorumları kesinlikle yerindedir.Tük Solu varsa bile müdahale etmek için çok geçtir.Eğer sol görüşlü bir hareket başlatmak istiyorsak bile bunu "Türk Solu" ismiyle yapamayız.Ben kendi adıma bu sıfatı kullanmak istemem.Çünkü bireylere yanlış lanse edilmiş bir sıfat.Ayrıca Atatürkçülük başlığına uygun mudur konu?Ona bişy diyemiycem....

Saygılar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bence uygun bir yer burası.. ki sadece tartışmak amacıyla acıldı.. sadece klup üyelerine acmayı düşündügüm için buraya actım ama görüldügü gibi herkese acık bir duruma geldi.. kendi aramızda fikir fırtınası yaratacagımızı söylemiştim.. bunlardan sadece 1i olması amacımdı..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

aslında rimmon bende farklı bişi demiyorum birileri dinin ardıa saklanırken kimileri AtAtürkçülüğün ardına sığınarak konuştu şimdi sağ sol konusu olunca sağcılık dinle eşleştirildi bu da halkı ayırıyo zatenistenen bu halk arasında ayrılıcakki amaç yerine gelsiin din amaç değil araç oldu..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Türk solu kürt sempatizanlarından ibarettir demek bakış açısı eksikliğini ortaya koymaktır.

Oysa ki tablo bu değildir.

Meksikadan sonra dünya'da en fazla sol örgütü bünyesinde barındıran ülkede yaşıyoruz.

Bereketli mi dersiniz?

Türkiye solu,geçmişinden bugününe kırk bin çeşit franksiyonu içinde barındıran,son derece karmaşık bir örgütsel tarihi ve birbirinden son derece farklı ideolojik konumlanışları olan parçalardan müteşekkil koca bir bütündür.Büyük bir organizmadır.

Dolayısı ile "türk solu kürt sempatizanlarından oluşuyor.geri kalanı devrim,devrim diye bağırıyor demek" bayağılıktır,söyleyen kişiye yönelikte "senin elin armutmu topluyor birader" demeyi gerektirir:)

Bir kalemde silip atılacak kadar,"hepsi kürtçü" olmuş diyebileceğimiz kadar yüzeysel yaklaşırsak meseleye burada ancak birbirimizin umutsuzluğuna umutsuzluk katar,olduğumuz yerde dövünüp dururuz.

Sorulması gereken sorular:

Neden?

Niçin?

ve hepsinden fazla ise,

"ne yapmalı?" sorularıdır.

Bu soruların yönlendiriciliğinde,meseleyi hakkı ile ele alarak konuşursak daha verimli oluruz diye düşünüyorum.Yoksa böylesi bir atmosferde şahsen benim konuşmalarımın kuru "ajitasyon" olarak görünmesi ihtimali var.Çünkü ortam buna zorluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O zaman bana gerçekten 68 kuşağı ruhunu taşıyan bir yapılanma gösterin;tamamen halkların kardeşliği, Milli Demokratik Devrimi savunan bir yapılanma gösterin eyvallah diyeyim bende.Sol Sosyalist Devirmci Hareket yaşıyor.Ancak 68 Kuşağında doğmuş Fraksiyonların Devamıyız diye konuşanlara bakınca ben bir şey göremiyorum alakası bile yok bugün uyguladıkları siyasetin 68 geleneği ile.Kimi dejenere olmuş,kimi emperyalizmin dayatmalarıyla kendi için de daha da bölünmüş, kimi ulusalcı olmuş, kimi etnik milliyetçiliğe kaymış hepsi ayrı ayrı gerçek Devrimciler biziz diyerek diğerlerini yok sayma yoluna gitmiş... Sosyal Demokrasi içerisinde ki Kaymalara ve Oportönizme hiç girmiyorum bile...Yani söyleyeceğim şu arkadaşlar Emperyalist ve Kapitalist dayatmalar sonucu bugün Türkiye de tam anlamıyla bir Sosyalist Devrimci Hareket göremiyorum.Bunlar benim şahsi görüşlerimdir...Şu yaşıma kadar çok şanslıyım ki farklı Fraksiyonlar için de yer aldım arkadaşlarım ve yakın çevrem dolayısıyla ve gördüklerim bunlar dan ibarettir...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Özet geçmek bize yetmez sn.MALCOMX...:)

Şimdi ben burada sizin kriterlerinize uygun bir yapılanma,örgüt ismi söyleyesem hemen bir sonraki mesajınızda ele alacağınız o örgüt olur.

Kalıplarınıza uymadığını iddia eder,yazar da yazarsınız.

Ben ise hemen sonraki mesajımda bu örgütün söyledğiniz kalıplara uyduğu konusunda diretirim,bende yazarım da yazarım...

Nereye varırız?

Hiçbiryere...

Ve bu tip yorumlar ise sadece varolan umutsuzluğu pekiştirir,belki daha siyaset ile yeni tanışmış çok genç olan arkadaşlarımızı bile(eğer varsa) daha bu çağlarında birer yorgun demokrat yapar.

Sonuç olarak,biz farkında olmadan 12 eylül'ün dayattığı örgütsüzlük fikri'nin farklı bir yöntem izleyen dayatmacıları oluruz.Kişilerin zihinlerinde bıraktığımız iz sadece bu olur:Örgütsüzlük...

Biz yüzümüzü sol'a dönmediysek,o taraftan içimize su serpecek,bize umut olacak bir adım beklemiyorsak,inadına inadına bittiğini iddia ettiğimiz,tükendiğini söylediğimiz,amiyane tabiri ile bir tarihi eser ile niye bu kadar uğraşıyoruz???

Demekki bu durum canımızı sıkıyor ve bir çıkış arıyoruz.

Ama çıkış "lanet olsun hep böyle ben biliyorum,aksini iddia eden varsa söylesin ama sanmıyorum." diyerek bulunamaz.

Yapıcı olmamız gerekiyor.

Ve belki biraz şapkalarımızı önümüze koyarak düşünmemiz gerekiyor.

Genel-geçer doğruluk ölçütleri olarak kendi deneyimlerimizi sunmamız değil ihtiyaç duyulan...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Türk solu kürt sempatizanlarından ibarettir demek bakış açısı eksikliğini ortaya koymaktır.

Oysa ki tablo bu değildir.

Meksikadan sonra dünya'da en fazla sol örgütü bünyesinde barındıran ülkede yaşıyoruz.

Bereketli mi dersiniz?

Türkiye solu,geçmişinden bugününe kırk bin çeşit franksiyonu içinde barındıran,son derece karmaşık bir örgütsel tarihi ve birbirinden son derece farklı ideolojik konumlanışları olan parçalardan müteşekkil koca bir bütündür.Büyük bir organizmadır.

Dolayısı ile "türk solu kürt sempatizanlarından oluşuyor.geri kalanı devrim,devrim diye bağırıyor demek" bayağılıktır,söyleyen kişiye yönelikte "senin elin armutmu topluyor birader" demeyi gerektirir:)

Bir kalemde silip atılacak kadar,"hepsi kürtçü" olmuş diyebileceğimiz kadar yüzeysel yaklaşırsak meseleye burada ancak birbirimizin umutsuzluğuna umutsuzluk katar,olduğumuz yerde dövünüp dururuz.

Sorulması gereken sorular:

Neden?

Niçin?

ve hepsinden fazla ise,

"ne yapmalı?" sorularıdır.

Bu soruların yönlendiriciliğinde,meseleyi hakkı ile ele alarak konuşursak daha verimli oluruz diye düşünüyorum.Yoksa böylesi bir atmosferde şahsen benim konuşmalarımın kuru "ajitasyon" olarak görünmesi ihtimali var.Çünkü ortam buna zorluyor.

duygularıma tercuman olmuşsun eline sağlık:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben umutsuzluktan dem vurmuyorum sn.Faust:) Söylemeye çalıştığım günümüz şartların da Türkiye de Devrimci Hareket olarak anlandıracağımız bir yapılanma olmadığı ile ilgili... Ancak bu olmayacağı anlamına da gelmez ben inanıyorum ki çoğu insanı Devrimci Mücadeleden soğutan amaçsızca fraksiyonlaşma olayıdır.Ve bu amaçsızca fraksiyonlaşma gerçek anlamda Sosyalist Harekete büyük bir sekte vurmuş paramparça etmiş bugün işlevsiz hale getirmiştir.Ben bugün Devrimci Mücadeleden eser yok derken asıl olarak bunlara işaret etmek istemişimdir.Umutsuzluğa bezginliğe değil bunları görelim eleştirelim ve kendimize iyi sonuçlar çıkarılm diyedir.Bugün bunlar bu duruma gelmiştir diye bizde bunlarla beraber bu durumu kabul mu edeceğiz yoksa senin de dediğin gibi şapkamızı önümüze koyup alternatif yollar mı düşünüp üretmeye çalışacağız?Keza bugün bizden istenen paramparça olmuş bir mücadelede o parçalardan birini seçmek ancak böyle örgütlü olabiliyorsun bende diyorum ki bana dayatılan hiç bir parçayı seçmiyorum paramparça örgütlü olmaktan ve bu parçaların sürekli birbirini yemesindense hiç bir parça da yer almamyı yeğliyorum şu an...Ama bu umutsuzca köşeden bakıyorum değil.Bizim kavgamızın adı umuttur...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...