Jump to content

Godspeed You Black Emperor!

Kuranes

Önerilen Mesajlar

http://991.com/newgallery/GODSPEED-YOU-BLACK-EMPER-Fa00-300732.jpg

İşte hayatımın grubu diyebileceğim bir grup . İlk olarak ismini gördüğüm zaman bende merak uyandırdı , dinledikten sonra da müziklerinin de grup ismi kadar müthiş olduğunu farkettim .

Grup 90'ların ortasında Montreal çıkışlı dokuz gençten kuruldu . Yaptıkları müziği bir kategoriye çok zor , çünkü müzik kavramını oldukça zorlamaktalar . Yaptıkları türe bir çok isim verildi . Space rock , art rock , post rock .. Hiçbiri ..O kadar sanatsal bir müzik ki bu türlerin hiçbirine girmiyor ve söylediğim gibi müzik kavramını zorluyorlar .

Grup , iki davul , beş gitar ve iki yaylı çalgıdan oluşuyor .

Gruptakilerin antipopülist oluşundan dolayı grup üyeleri hakkında çok fazla bir şey bilinmiyor .

Grupta vokalist bulunmuyor , ama o kadar derin ve müthiş bir atmosfer yakalanmış ki buna gerekte kalmıyor . Yer yer monolog ve diyaloglar bu açığı çok rahatça kapatıyor .

Parçalar genelde çok uzun ve en kısa şarkısı olan 'Moya' on dakika civarında .

Gybe! , o kadar güzel bir sound yakalamış ki başlarda sizi düşündüren , derin atmosfer çok yavaş bir şekilde seyrederken , beş altı dakika sonra hüzünlendirebiliyor , bir kaç dakika sonra müzik aşırı hızlanıp ve kaosal yapıya bürünüp kendinizi boşlukta hissetmenize neden oluyor , son bir kaç dakikayla da umut duygusunu aşılayabiliyor . Yani tek bir parçada birden fazla duygu yaşayabiliyorsunuz .

Grubun toplam bir demo ve dört albümleri bulunmakta .

İlk demoları olan 'All Lights Fucked On The Hairy Amp Drooling' 1994 yılında kaset olarak çıktı ve sadece 33 tane kopya çıkartıldı . Yani bu demoya 33 kişi dışında hiçkimse sahip değil . (internette yayınlanmadı diye biliyorum) . Grupta bu albümü tekrar yayınlamadı . Gizemli bir albüm .

İlk albümleri olan 'F#A#oo' grubun ilk ciddi çalışması olarak adlandırdığı bir albüm . Albüm üç parçadan oluşuyor .

1- The Dead Flag Blues - 16:27

2- East Hastings - 17:58

3- Providence - 29:02

Bu albüm de , konsept olarak karamsar , üzücü bir yapıya sahip . Parçalar , gruba özgü olarak zaman zaman yavaşlayıp insanı düşündürüyor ,zaman zaman ise hızlanıp kaosal bir yapıya bürünüyor .

İkinci albümleri 'Slow Riot For New Zero Canada' aslında bir EP .

Albüm iki parçadan oluşuyor ve grubun en kısa çalışması .

1- Moya - 10:51

2- Bbf3 - 17:36

Üçüncü albüm 'Lift Your Skinny Fists Like Antennas To Heaven'

1- Storm - 22:32

2- Static - 22:35

3- Sleep - 23:17

4- Antennas To Heaven - 18:57

Özellikle bu albümdeki 'Sleep' ve 'Static' beni çok fazla etkiledi . En beğendiğim albüm özelliğini taşıyor .

Son albümleri ise 'Yanqui U. X. O.'

01 - 09-15-00 - 16:27

02 - 09-15-00 - 6:17

03 - Rockets Fall On Rocket Falls - 20:42

04 - Motherfucker=Redeemer - 20:22

05 - Motherfucker=Redeemer - 10:10

Bir parça da örnek verelim , forum şenlensin :)

Yalnız parçalar uzun olduğu için youtube'de bir kaç part halinde . Onları da bölünmüş olduğu koymadım . Tek parça koyuyorum . Dinleyenlerden ricam parçayı sonuna kadar dinlemeleri , zevk ancak öyle çıkıyor , çünkü söylediğim gibi parçalar yavaş başlayıp dört -beş dakika sonra hızlanıyor ve kaosa bürünüyor .

Godspeed You Black Emperor! - Moya

YouTube - Moya

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Müzik eşsiz ve büyüleyici,video müzik için biçilmiş kaftan.Yaylı çalgılar ve iki davulu duyunca merakımı uyandırmıştı,hemen bir yerden bulacağım albümlerini.Değerli paylaşımların için sağol Kuranes,birçok yeni grup tanıdım sayende,es geçilmemesi gereken paylaşımlar,tekrar teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

okuduğun ve dinlediğin için sen de saol Elesis :)

boş vakit buldukça farklı grupların biyografilerini yazmaya devam edeceğim :)

edit : ayrıca yine gybe!'nin 'lift yr. skinny fists like antennas to heaven' albümündeki 'sleep'i ilk dinleyecek olanlara tavsiye ederim . uzunca bir parçadır . bir monologla başlar ve ilk melodilerle dinleyiciyi dibe vurur ..

hızlanır , adete bir gürültü olur , kaosa dönüşür , boşlukta hissettirir fakat sonunda umut duygusunu aşılar . bana farklı duyguları hissettiren 'anlatılmaz , yaşanır' kategoresine sokabileceğim ender parçalardan .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

28 days later' ın soundtrackinde yer alan east hastings ile beni kendine hayran bırakmış gruptur. bu arada yukarılarda bir yerde mono lafı geçti şu life in mono şaheserini yapan mono ' mu ?

hıhı kendileri :):thumbsup:

sabah sabah kendimize gelelim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Uğurlar olsun.

Gnoxis.com sitesini ara ara görüyor ve denk gelebiliyordum.

Ama Godspeed! You Black Emperor başlığı ve gurubun tanıtımın görünce üye olup bir şeyleri paylaşma ihtiyacı duydum.

Müzik tarzları arasında fazla ayrım yapmam, genelde yaptığım ayrım kişilerin ya da gurupların özgünlüğü, samimiyetleri, müzikaliteleri yaptıkları müziğe verebildikleri ruh ile alakalıdır.

Yıllar önce Godspeed! You Black Emperor gurubunu ilk keşfettiğimde, yaşadığım ağır depresyonun ilacı gibi gelmişti.

Ergenlik bunalımları ve yaşanılan tecrübelerden kaynaklı düşülen boşlukları, umutları, hayal kırıklıklarını, aşırı hassaslığı ve özgüven yitimini birebir hissettiren ve fiziki olsa da dünya üzerinde kesin bir yalnızlık içerisinde olmadığını hissettiren melodiler silsilesi beni hiçbirzaman bırakmayan müzik olgusunun tekrar kendisini bana göstermesi gibiydi.

5 yıllık yaşadığım ağır depresyondan kurtulalı 3 yıl geçti.

Godspeed! You Black Emperor halen daha benim için ayrı bir yerdedir ve çok uzun zaman 25.000 lere varan müzik arşivimi bu ve bu gibi bir kaç özel gurup dışında paylaşmaktayım çevremle.

Bencil diyebilirsiniz belki ama özellikle bu gurubun çok bilinmesini istememiştim şimdiye kadar.

Umarım bu gurup bilindikçe, duygu sömürüsü ve dişileri etkilemek amacı ile kullanılan bir gurup olmaz.

Tabii en son isteyeceğim şeylerden biri de, bazı yoz kanal haber programlarında duygu sömürüsü müziği olarak arkaplanlarda kullanılması olacaktır.

Sizlerden bir isteğim; her dinlediğinizde lütfen hakkını vererek dinlemenizdir.

Gözlerinizi yorduğum için özür diler, iyi forumlar dilerim.

Sevgi ile...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...