Jump to content

2001-uzay yolu macerası

belfalas

Önerilen Mesajlar

(başlığı yanlış yazdığım için özür dilerim bi an kafam dalmış öyle yazmışım:()

stanley kubrick'in sinema tarihinde bilim-kurgu adına mihenk taşı denilebilecek başyapıtıdır. dönemine göre muazzam görüntü efektleri kullanılmış ve "en iyi görüntü efekti" dalında oscar kazanmıştır

film varoluş felsefesi üzerine yapılmış olup sonrasından gelen matrix, terminatör gibi birçok filme esin kaynağı olmuştur. kubrick'in kendine has yorumu film'in birçok çevrede anlaşılamasına sebep olmuş ve popularizm anlamında fazla başarı elde edememiştir.

aslında bu film anlatılmaz yaşanır:D

işte size filmin fragmanı: 2001-a space odyssey:

http://www.youtube.com/watch?v=mM0Ie_gxoZo

bu da mı yetmedi!!! işte filmin flash animasyon şeklinde türkçe açıklaması mutlaka izleyin!!!

Kubrick 2001: The space odyssey explained

( not: sizden 3 dakikalık uzun süren bir bölümde bu bölümü atlamanızı istediğinde atlamayın ince bir ayrıntı var kaçırırsınız)

--------------------

film hakkında ufak bir yazı daha:Esrarengiz bir güç maymunları alet kullanabilen varlıklar haline getirir ve milyonlarca yıl sonra insanoğlunu uzayın derinliklerini ve bilgisayarların tehlikelerini öğrenmeye sürükler. İnsanlar hala filmin ne anlama gelidiğini (Eğer bir anlama geliyorsa) anlamaya çalışıyorlar. Ama hepsi görsel açıdan bir başyapıt olduğunda hemfikir. Özel efektler bugünün standartlarında bile çok etkileyiciydi ve kendinden sonra gelen bilimkurgu filmleri için standartı belirledi.

Hatırlanacak Sözler : "Korkuyorum. Korkuyorum, Dave. Aklımı yitiriyotum. Bunu hissedebiliyorum. Aklımı yitiriyorum. Bundan eminim. Hissedebiliyorum. Hissedebiliyorum. K..orkuyorum." Douglas Rain - computer HAL 9000 olarak.

bu arada filmdeki insanlığı yok etmek isteyen HAL adlı bilgisayar hakkında ufak bir dip not: HAL kelimesinin her harfini 1 harf ileri aldığımızda karşımıza IBM çıkıyor. bu garip tesadüfü(!) kubrick "bilinçsizce yapılmış, bir kinaye yada gönderme yok" diye yanıtlarken senaryoyu beraber yazdığı kişi olan ve filmle eş zamanlı olarak filmin uyarlaması olan kitabın yazarı arthur c. clarke "tesadüf değil tamamen bilinçli" olarak yanıtladı...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bilimkurgu yu dirilten ve geniş kitlelere yayan film diye hatırlıyorum bu muhteşem kült filmi..çok güzel olmuş belfalas:) kitaptan uyarlama olan bu filmin kitaplarını(4 kitaplık bi seri) mutlaka okuyunuz hanımlar beyler zira arthur c. clarke şahane yazmış:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...