Jump to content

Atatürk neden sevilir? Atatürkçülük nedir? ..

Kinyas

Önerilen Mesajlar

Okul hayatımızda kaç yıldır Atatürk ' ü işliyoruz , anlatıyoruz , duyuyoruz , okuyoruz .. Basma kalıp ifadelerle onu tanımlıyoruz .. '' Atatürk geldi , düşmanı yendi! '' ... Ve hepimize şüphesiz ona layık gençler olalım , onun bu güzelliklerini bilelim , uygulayalım , tarihimizi öğrenelim ,sahiplenelim diye anlatıldı bunlar .. Peki senelerce Atatürk ' ü dinleyen bizlerden kaçı O ' na layığız ? .. Ben bugün bunu gördüm ... Edebiyat öğretmenimizin yönelttiği '' Neden Atatürk ' ü seviyorsunuz ? '' sorusuna verilen sığ yanıtlar .. '' Atatürk ülkemizi kurtardı '' , '' Bu sırada oturuyorsam sebebi Atatürk ' tür .. '' , '' Kararlı insanları severim ( Bazen sivri zekalılar olmuyor da değil! ) '' .. Olur herkesin kendi düşüncesidir dedik .. Konumuz '' Atatürkçülük nedir ? '' e geldi .. Bir arkadaşımda '' Yarın kendinize ve Atanıza saygınız varsa , törene gelin '' dedi .. ( Bir çoğumuz dershane ve tatil nedeniyle gelemeyeceğizi söylemiştik .. ) ..Atatürkçülükten bunları anladıklarını gördüm .. Bu sıralarda terör olayları nedeniyle dışarılarda yürüyüş yapıp , miting düzenleyen halk da aklıma gelince .. benim iyice dolmuşluğum patlak verdi .. Tutturmuşlar Atatürk ' ün siyasi yönü diye ..Baya bir şey söyledim .. Hoca sinirliliğimi fark etmiş olacak ki söze o devam etti .. Sonra zaten bir kaç konuşma ve ders bitti ... ( Söylediklerimi fikir alanınızı daraltmama amacı ile yazmıyorum .. )

Ve ben bugün size bu soruyu yöneltmek istiyorum .. Atatürk kimdir , neden sevilir , Atatürkçülük nedir , Atatürkçü kimse nasıldır , nasıl olmalıdır ? ..

[ ..Seviyeli bir tartışma ortamı yaratmak istiyorum .. Çok tereddüt ettim konuyu açmka konusunda ..Hassas bir konu olduğu için yanlış tarafa çekilme ihtimali yüksek .. Açıklayayım , kimsenin sevgisini sorgulamıyorum sadece fikirlerinizi almak amacıyla açılmış bir konudur .. ]

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

milletce dalkavuklugu gösterişi seviyoruz sanırım..elbette tören merasim olucak ama biri ölür herkes ölen gibi serilir,yaslarımız da öyle atarız yerlere kendimizi dizlere vurulur vs vs,biri ya dibe vurulur ya yüceltilir...

uyanık olun,arastırın,düşünün,işinizi özenle yapın bu sekılde zaten sahip cıkar yüceltiriz... cok da ıstedıgı bırsey yok Atatürk ün aslında,istedikleri düşünsel/ruhsal acıdan 'insan olmak' ... Atatürkcülüğü hep biz karmaşıklaştırıyoruz,basit temel düşünmek gerek bence

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sabır.. kemalizm basite indirgenemeyecek kadar önemlidir sayın üye bu yüzden biraz araştıralım..

bir ingiliz komutanı demişki;" zaman yüzyılda 1 kez dahi çıkartır, maalesef o dahiyi bu yüzyılda Türk'ler cıkarttı.."

benim insanım Atam' a sahip cıkmazsa onun gösterdiği yolları araştırmazda basite indirgerse ben bu genclikten utanc duyarım...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...