Jump to content

Nıetzsche Ağladığında / When Nıetzsche Wept

birunsatan

Önerilen Mesajlar

http://img142.imageshack.us/img142/922/10fym1.jpg

Director: Pinchas Perry

Writers: Pinchas Perry

Irvin D. Yalom (novel)

Release Date: 2 August 2007 (Israel) more

Genre: Drama more

Plot Outline: Viennese doctor Josef Bruer meets with philosopher Friedrich Nietzsche to help him deal with his despair.

Plot Synopsis: View full synopsis. (warning! may contain spoilers)

Plot Keywords: Based On Novel

User Comments: I Wept, Too, in Misery more

İrvın Yalom'un aynı adlı eserinden 2007 yılında çevrilmiş olan film bazı eleştirmenler tarafından begenilmese de, iyi çevrim olması ve akıcı olması açısından bana göre o kadar da kötü değildi. Kitabı begenerek okuyanların ve nıetzsche'yi tanıyanların daha iyi anlayacakları kesin ama...

http://aycu23.webshots.com/image/36222/2005372876749646941_rs.jpg

http://aycu22.webshots.com/image/36701/2005312496109070002_rs.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eğer kitabı tam anlamıyla uyarlamıslarsa müthiş bir film dir diye düşünüyorum ve neden ülkemız de gösterıme gırmemıs yazık olmus dıye dusunuyorum...Sağol paylaşım için...

malcolm bire bir uyarlıcaklarını sanmıyorum...kokuda ve nice filmlerde oldugu gibi...:D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://i40.tinypic.com/uo486.jpg

19. yüzyıl Viyana'sı... çok hoş ve alımlı bir kadın olan Lou Salome, dönemin meşhur doktoru Breuer'i ziyarete gelir ve henüz iki kitabı basılmış ve pek tanınmayan filozof Nietzsche ye yardım etmesi için rica da bulunur. Ona göre, Nietzsche nin yaşamakta olduğu duygusal çöküntü nedeniyle, Avrupanın kültürel geleceği tehlikededir... Dr.Breuer ilk etapta bu teklife sıcak bakmamasına rağmen, Salome'un çekiciliğinden etkilenir ve teklifi kabul eder. Dr.Breuer in, Nietzsche ile tanışmasıyla hayatı değişecektir. çünkü bu adam, çok farklı fikirleri olan, sıradışı biridir. Ve bir süre sonra, hasta ile doktorun yer değiştireceği diyaloglara gebe olacak bir tanışma olacaktır bu...

Irvin D. Yalom'un aynı isimli, basıldığı 1992 senesinde çok ses getiren kurgu romanından uyarlanan bu filmde, Psikanalizm in öncüsü Sigmund Freud'un gençliği ile de karşılaşıyoruz.

Nietzsche tiplemesine hayran olduğum söylenemesede oyunculuğuna diyecek bi laf yok..Kitabındaki kadar duygulandıgım bir film şiddetle tavsiye ediyorum.

Edit:Konunun verilmiş oldugunu şimdi gördüm kusura bakmayın..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Genelde kitabını okuduktan sonra bir eserin filmini de izlediysem, film konusunda her zaman istisnasız hayal kırıklığına uğramışımdır.. O yüzden kitapların film uyarlamalarını izlemiyorum artık, hele ki kitabı okumuşsam.. ama kitabı gayet güzeldi.. Nietzsche'yi anlamak için ilk adım olabilir...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gerçekten pişman oldum izlediğime. Kitaptaki en önemli sahneleri atlamayı bıraktım da çok gereksiz şeyler eklenmişti filme. Oyunculuklar berbattı. Ayrıca Nietzsche'yi sırf aşırı zeki biriymiş gibi göstermek için sorunlu fiziksel hareketleriyle öne çıkarmışlar. Mathilde de hayal ettiğim gibi değilmiş ayrıca :D Filmin ortalarında sıkılmaya başladım zaten. 2007 yapımı film, 70-80 yapımı filmlere benziyordu. Özenilmemişti, bir bitse de gitsek havası yaratıyor sizde ve sanki film de öyle çekilmiş gibi. Hiç tavsiye etmem filmi kitabımı okuyun filme hiç bulaşmayın. Giden zamanı bırakın kitap hakkındaki fikirlerimi de köreltti bu rezil yapım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...