Jump to content

Cephede Boks Musabakası

ensiferum13

Önerilen Mesajlar

çanakkale savaşları sırasında meydana gelen bir olayı,mustafa Kemal şöyle anlatıyor.(bu anı Falih Rıfkı atay dan alınmıştır)

bir gece atatürk istanbul da yat klubunde yakınları ile oturmuş sohbet etmektedir.yanındakilerden birinin sportmen oldugunu anlar ve ona şu soruyu sorar:

spor nedir?

karşısındaki genc,sporu herkesın bildiği gibi tarif eder.Ataturk der ki:"bana daha acık bir tarif bulabilir misin?" belki en güzel cevabı bulmak için düşünen sportmenin ufak bir duraklaması üzerine Ataturk şu hatıratını anlatır:

"Arıburnu Kumandanı idim.iki tarafın ateş hatları arasında elli-altmış metre vardı.birbirine en yakın hatlar arasında dolaşan türk ve ingiliz keşif kollarından ikisi,gecenin karanlıgı içinde ellerinde silahları kullanamayacak kadar burun buruna geldiler.her iki casus asker,silahlarını atarak,dogrudan dogruya birbirlerini boğazlamak için ellerini kullanma zorunluluğunu hissetmişler.

İngiliz askeri yumruklarını sıkmış,boks denilen idmanı türk neferinin vücut ve kalbi üzerinde tatbik etmeye başlamış.bu mahirane yumruk idmanını bilmeyen Türk neferi kalbine maddeten,vicdanına manen vurulan darbelerin tesiri altında iki elini ötekinin boğazına uzatmış,var kuvvetiyle düşmanın gırtlagını yakalamış.düşmanın boğazı,iki demir pençenin mengenesinde sıkışınca,bizim nefer boks darbelerinin önce hafiflediğini sonra da yok oldugunu görmüş.

Nefer esirini sürükleyerek benim yanıma getirdi.gece yarısından sonra idi.evvela düşman neferini sorguya çektim:"Ne oldu,sen niçin buralara kadar geldin? dedim" "Spor" cevabını verdi.bizimkine sordum.Nefer esirin verdiği ilmi cevabı anlamamış olmaktan korkarak "Bilmiyorum" dedi.

Ben birinci ilmi ve fenni cevapta değil,ikincisinin bilmezlikten ziyade edep ve terbiyesi üzerinde durdum.İngilize sordum:

-Sen sportmenmisin?

-Evet çok iyi.

-Bizim neferi nasıl buldun?

-Bilmiyor,dedi.

Türk neferine döndüm:

"İşitiyormusun,senin için bilmiyor,cahildir" dedi.

Kısaca;"Huzurunuza getirdim efendim" cevabını verdi.

Bir ingilizin yüzüne baktım,bir de bizimkinin yüzüne..Bizimki daha çocuktu.Atatürk devam etti:

Benden spor nedir diye sorulursa şu cevabı vereceğim:"Spor,vatanın milletin yüce menfaatlerine tecavüz edenleri gırtlagından yakalayıp memlekete ve millete hizmet edenlerin huzuruna-şimdiki gibi-getirebiliyorsa,o insanın doğaüstü kabiliyetidir".

Zaferin Çocukları

Sümeyra Sağlam

Yarım ada yayınları

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...